5 mitów o rekrutacji pracowników IT

Mateusz Nowak
08.06.2021

Rekrutacja pracowników IT różni się od procesów rekrutacyjnych przeprowadzanych w innych branżach. Wynika to z faktu, że kandydat do pracy w IT musi zazwyczaj zaprezentować swoje umiejętności w praktyce, rozwiązując jakiś problem lub tworząc próbkę kodu. Wokół rekrutacji w branży IT narosło wiele mitów, a wiara w nie może negatywnie wpłynąć na rezultat rekrutacji. Niniejszy artykuł przedstawia 5 najpopularniejszych mitów na temat rekrutacji pracowników IT.

Mit 1: Wykształcenie kandydata nie ma znaczenia, liczą się umiejętności

Oczywiście, że w branży IT najważniejsze są umiejętności praktyczne, jednak kierunkowe wykształcenie nadal jest w cenie. Atrakcyjne zarobki oferowane w branży IT sprawiają, że wiele osób postanawia zostać programistą, czy administratorem danych. Wystarczy przecież ukończyć odpowiedni kurs i już można pracować w zawodzie. Oczywiście, że można, jednak w przypadku początkujących kandydatów przewagę daje zazwyczaj ukończenie studiów informatycznych. Dzięki nim osoba posiada większą wiedzę teoretyczną, a także potrafi lepiej odnaleźć się w zespole. Praktyki studenckie i ćwiczenia stanowią natomiast doskonały trening kompetencji miękkich i pracy w zespole, czego nie da się wyćwiczyć w domowym zaciszu. W związku z tym należy mieć świadomość, że posiadanie dyplomu w branży IT nie jest koniecznością, ale może być atutem, który przesądzi o otrzymaniu zatrudnienia.

Mit 2: Rekrutacja IT wymaga czasu

W branży IT od lat możemy mówić o rynku pracownika. W związku z tym najlepsi specjaliści błyskawicznie znajdują zatrudnienie, otrzymując bezpośrednie oferty od rekruterów. Dlatego też rekrutacja IT musi być szybka, ponieważ zbyt długa analiza kandydatur i wydłużony proces podejmowania decyzji może doprowadzić do sytuacji, w której wybrana osoba podjęła już zatrudnienie u konkurencji. W branży IT obowiązuje zasada, że wybranego kandydata należy powiadomić o decyzji najszybciej jak to możliwe, nawet jeżeli nie spełnia on w stu procentach wymagań. Zatrudnić warto natomiast nawet osobę, która spełnia 80% wymagań, ponieważ lepiej mieć pracownika, którego można doszkolić, niż żadnego. 

Mit 3: Należy opublikować ogłoszenie i czekać na zgłoszenia kandydatów

Taki model rekrutacji sprawdzi się w większości branż, ale nie w IT. Poszukiwanie specjalistów IT wymaga większego wysiłku, ponieważ osoby z największym doświadczeniem i unikalnymi umiejętnościami są rozchwytywane na rynku. W związku z tym należy dotrzeć do nich bezpośrednio i przekonać je, że warto podjąć zatrudnienie w danej firmie. Ograniczając działania do opublikowania ogłoszenia rekruter naraża się na ryzyko, że zgłoszą się jedynie kandydaci o przeciętnych umiejętnościach, którym nikt do tej pory nie zaproponował zatrudnienia.

Mit 4: Specjalista IT nie musi posiadać zdolności komunikacyjnych

Stereotyp informatyka, który jest wyalienowany i nie potrafi odnaleźć się w społeczeństwie jest powszechniejszy niż mogłoby się wydawać. W praktyce jednak specjaliści z branży IT muszą posiadać odpowiednie zdolności interpersonalne i kompetencje miękkie, które są prawie tak samo ważne jak posiadana wiedza i doświadczenie zawodowe. Wynika to z faktu, że za realizację projektu odpowiedzialny jest zespół specjalistów, którzy muszą ze sobą współpracować i odpowiednio się komunikować. Mimo iż zazwyczaj każdy członek zespołu odpowiada za określoną część projektu.

Mit 5: Dobrego kandydata można przekonać wyłącznie atrakcyjnym wynagrodzeniem

Oczywiście pieniądze są ważne dla każdego, a atrakcyjne wynagrodzenie to jeden z aspektów, które decydują o zainteresowaniu ofertą pracy. Dla większości specjalistów IT ważniejszy jest jednak udział w ciekawym projekcie, czy podjęcie pracy, która stanowi wyzwanie i umożliwia rozwój. W większości przypadków wynika to z faktu, że średnie zarobki w branży IT są na tyle wysokie, że niewielkie odchylenie od normy nie robi aż takiej różnicy. Dlatego też kandydaci przykładają dużą wagę do warunków zatrudnienia, benefitów pozapłacowych, czy wymienionej już wcześniej możliwości rozwoju.

Branża IT wymyka się obecnie stereotypom. Informatyka nie można już utożsamiać z zamkniętym w sobie facetem ubranym w koszulę w kratę. Nie warto również wierzyć w mity dotyczące rekrutacji IT, ponieważ nie ułatwi to znalezienia dobrej oferty pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie