ABC organizacji magazynu: regały przemysłowe

Mateusz Nowak
23.12.2020

Aby magazyn cechował się maksymalną wydajnością, należy zadbać o właściwe rozplanowanie przestrzeni składowania i sprawne działania logistyczne. Wraz z upływem czasu i rosnącą liczbą zamówień, wiele firm zauważa, że niezawodne w przeszłości rozwiązania stały niewystarczające. Jak zaplanować kompleksową przebudowę magazynu? Które regały przemysłowe najlepiej dopasują się do profilu Twojej firmy?

Regały przemysłowe: 3 zagadnienia, o których warto pamiętać

Każdy magazyn to unikalny, złożony projekt, stworzony z myślą o potrzebach danej firmy. Wysokiej jakości regały przemysłowe to zaledwie połowa sukcesu – nie mniej istotnym czynnikiem jest dogłębna znajomość potrzeb swojego przedsiębiorstwa, dzięki czemu ostateczny projekt przyczyni się do zwiększonej wydajności codziennej pracy.

1. Charakterystyka przechowywanych towarów

Gabaryt gromadzonych jednostek to jeden z najważniejszych kryteriów inwestycji w regały przemysłowe. Jeśli zamawiane towary przybywają na paletach, należy wydzielić przestrzeń na regały paletowe, które pomogą zaoszczędzić bezcenne miejsce. W przypadku towarów o niewielkim gabarycie doskonale sprawdzą się regały półkowe, które można dowolnie konfigurować w zależności od bieżących potrzeb.]

2. Określenie warunków pracy

Istnieje szereg branż, w których proces składowania jednostek wymaga spełnienia ściśle określonych wytycznych, związanych m.in. z zachowaniem odpowiedniej temperatury czy poziomem wilgotności. Regały przemysłowe bywają narażone także na szkodliwy wpływ składowanych towarów, wykazujących się m.in. wysokim zasoleniem. Należy upewnić się, że dane konstrukcje zostały właściwie zabezpieczone przy pomocy specjalnych farb lub procesu ocynkowania.

3. Kierunek potencjalnej rozbudowy

Nowe regały przemysłowe to inwestycja, która z pewnością wesprze pracowników Twojej firmy w sprawnej realizacji bieżących zadań. Warto mieć jednak na względzie, że po pewnym czasie może pojawić się konieczność przeprowadzenia kolejnych modyfikacji. Rozbudowa przyszłego magazynu powinna opierać się na rozwiązaniach konstrukcyjnych, które umożliwią dalsze inwestycje. Przykładem takich instalacji są wszelkiego rodzaju regały modułowe, dostosowane do ewentualnego powiększenia przy pomocy kolejnych rzędów półek czy miejsc paletowych.

Rozbudowa może obejmować również aspekty logistyczne – inwestycja w oprogramowanie do zarządzania magazynem (WMS) ułatwia kontrolę nad stanem magazynowym i pomaga nadzorować procesy wysyłek i zwrotów od Klientów. Wdrożenie oprogramowania tego typu przyspiesza realizację zleceń i wspiera komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami składowania.

Postaw na doświadczoną firmę

Aby zamówione regały przemysłowe cechowały się najwyższą jakością projektu i wykonania, należy skorzystać z usług doświadczonego przedsiębiorstwa. Na przestrzeni ostatnich 20 lat firma Nedcon Silesia przeprowadziła ponad 1000 realizacji dla dużych i średnich przedsiębiorstw na terenie całego kraju. W portfolio firmy znajdują się regały przemysłowe dla branży spożywczej, meblarskiej, budowlanej czy motoryzacyjnej. Już dziś zapoznaj się z ofertą Nedcon Silesia i przekonaj się, dlaczego warto inwestować w nowoczesną przestrzeń składowania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie