Akumulatory do fotowoltaiki - czy warto w nie inwestować?

Mateusz Nowak
16.11.2020

Fotowoltaika w ostatnich latach bije rekordy popularności. Wzrastające ceny prądu, a także system państwowych dopłat do zakupu paneli PV sprawia, że coraz więcej osób interesuje się tą metodą ekologicznego pozyskiwania energii. Jednym ze sposobów dodatkowego zwiększenia wydajności paneli fotowoltaicznych, są specjalne akumulatory, pozwalające na magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii.

Co dzieje się z energią wytworzoną przez fotowoltaikę?

W przypadku paneli, które nie wykorzystują akumulatora, prąd wytwarzany za pomocą promieni słonecznych na bieżąco zasila działający sprzęt elektryczny, a jego nadwyżka przesyłana jest do elektrowni. Dzięki temu, w nocy i w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy możliwości pozyskiwania prądu ze słońca są niższe, prosument ma prawo do odbioru nadwyżki energii, którą przesłał do sieci. Jest to tzw. opomiarowanie netto i w zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej, pozwala na odbiór 80 lub 70 procent przesłanej wcześniej energii.

W przypadku fotowoltaiki wykorzystującej akumulatory, nadwyżki prądu nie są wysyłane na zewnątrz, tylko gromadzą się w urządzeniu i są gotowe do zasilania sprzętów elektrycznych w momencie braku wychwytu energii przez panele PV - np. w nocy. Jedną z dużych zalet takiego rozwiązania, jest uzyskanie niezależności od zewnętrznego dostawcy. Niektórzy odbiorcy nie chcą współpracować z elektrownią w zakresie dostaw energii, i to rozwiązanie daje im możliwość działania wyłącznie we własnym zakresie. Ta autonomiczność jest szczególnie cenna w przypadku występowania awarii systemów zasilania - tzw. blackoutów, kiedy elektrownie nie są w stanie przesłać energii do odbiorców. Specjaliści szacują, że takich sytuacji będzie coraz więcej, szczególnie latem, w związku z występowaniem suszy.

Akumulatory - warto w nie inwestować?

Akumulatory do fotowoltaiki, to dobry wybór dla wszystkich odbiorców, którzy szczególnie cenią sobie niezależność. Są one również koniecznością w przypadku wyboru tzw. instalacji fotowoltaicznych off-grid, montowanych przede wszystkim w obszarach, gdzie lokalna sieć elektryczna nie dociera lub jest bardzo słaba, między innymi na działkach, położonych w specyficznych warunkach (np. w górach).

Sprawdzony producent baterii do fotowoltaiki

Bater jest producentem baterii z płynnym elektrolitem - typu SOPzS i POPzS, które skutecznie sprawdzają się w instalacjach PV. Cechują się wysoką żywotnością i zastosowaniem nowoczesnej technologii, która redukuje koszty obsługi urządzenia, oraz jej awaryjność. Po więcej informacji na temat firmy Bater i oferowanych produktów zapraszamy na stronę internetową: http://www.bater.pl/bater-baterie-klasyczne-cykliczne-sopzs-i-popzs-solar

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.