Apatyczne dziecko. Jak mu pomóc?

Maciej Piwowski
29.12.2021

Apatia u dziecka z pewnością zaniepokoiłaby każdego rodzica. Zwrócenie na nią uwagi jest ważne również z tego względu, że może to być pierwszy objaw poważnej choroby maluszka. Jak zrozumieć dziecięce nastroje i pomoc dziecku radzić sobie z emocjami?

Zrozumieć dziecięce nastroje

Zrozumienie dziecięcych nastrojów z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań rodzica. Jest to spowodowane m.in. przez fakt, że dzieci dopiero nabywają empatię oraz swoistą dojrzałość emocjonalną. Z tego względu zdarzają się sytuacje, w których dziecko nie będzie do końca potrafiło zakomunikować swojego stanu czy też aktualnych potrzeb. Niektóre doświadczenia, które z perspektywy dorosłego wyglądają na błahe, dla dziecka okazać się mogą nie do przeskoczenia lub wywoływać u niego nieadekwatny stres. Płacz nie musi oznaczać smutku, a przykładowo frustrację czy też chęć zwrócenia na siebie uwagi dorosłego. Nieprzyjmowanie pokarmów nie musi natomiast oznaczać, że dziecko nie jest głodne, a tak naprawdę może przeżywać aktualnie silny stres związany np. z podróżą czy pójściem do szkoły lub przedszkola. Z tego też względu potrzeba czasu oraz obserwacji, aby nauczyć się, jak reagować na smutek dziecka czy jego radość.

Smutne czy chore…? Objawy białaczki u dzieci

Nie od dziś wiadomo, że dzieci chorują nieco inaczej niż dorośli. Jest to związane z faktem, że objawy występują bardziej globalnie niż miejscowo. Z tego też względu niepokojące zachowanie dziecka i nagła zmiana nastroju mogą być pierwszym symptomem poważnej choroby. Spadek energii, brak zainteresowania otoczeniem lub sytuacja, gdy dziecko jest ciągle zmęczone, sugerować może m.in. rozwijającą się białaczkę. Białaczka u dzieci objawy tej choroby powinien znać każdy rodzic, aby wiedzieć, jak odróżnić humory od choroby. Do innych nowotworów wieku dziecięcego, które objawiać się mogą w podobny sposób, zaliczamy nowotwory ośrodkowego układu nerwowego i chłoniaki.

Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?

Radzenie sobie z trudnymi emocjami dziecka może w pewnych sytuacjach przerastać rodziców. Jak już wcześniej zostało wspomniane, maluszek czasem nie jest w stanie przekazać w dokładny sposób swoich emocji. Niektóre z nich, choć odczytywane są jako objawy buntu lub „złego wychowania”, mogą być wołaniem dziecka o pomoc oraz uwagę ze strony rodzica. Tak samo apatyczne zachowanie dziecka może świadczyć o ogromnym stresie, związanym niekiedy z sytuacją, jaką można w prosty sposób rozwiązać. Czasem jednak konieczna jest wizyta u psychologa dziecięcego, który w oparciu o posiadaną wiedzę będzie umiał odczytać w prawidłowy sposób emocje dziecka.

Wsparcie i empatia, czyli klucz do prawidłowej komunikacji

Aby dziecko mogło się odpowiednio rozwijać, potrzebuje wsparcia oraz empatii ze strony rodziców. Świat otaczający maluszka jest dla niego zupełnie obcy i w niektórych sytuacjach może go zwyczajnie przytłaczać. Z tego właśnie względu potrzebuje on oparcia u osoby dorosłej. Ważne jest jednak, aby nie patrzeć na problemy małego dziecka tylko i wyłączenie ze swojej perspektywy, ale kierując się empatią, spojrzeć na świat jego oczami. Podejście takie z jednej strony pozwoli na lepsze zrozumienie dziecka, a co za tym idzie – zrozumienie pewnych kwestii z jego poziomu, a z drugiej strony zapewni mu potrzebną ochronę i poczucie bezpieczeństwa podczas poznawania świata.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie