Astygmatyzm – żyj komfortowo pomimo wady wzroku

Maciej Piwowski
22.06.2020

Dolegliwości związane ze wzrokiem budzą nasz niepokój. Słusznie, ponieważ często wady wzroku rozwijają się szybko, a efekty ich pojawianie się często niemalże natychmiast paraliżują nasze życie i sprawiają, że tracimy komfort bardzo szybko. O ile większość osób doskonale słyszało i rozumie wady takie jak krótkowzroczność i dalekowzroczność, o tyle nieco mniej z nas wie czym jest astygmatyzm, który również jest bardzo popularną wadą narządu wzroku.

Czym jest i skąd się bierze astygmatyzm?

Jest to wada wzroku, bardzo często będąca wadą wrodzoną oraz dziedziczną. Z tego właśnie powodu często diagnozowana jest w wieku dziecięcym. Właśnie z tego powodu należy również z małymi dziećmi regularnie uczęszczać na wizyty kontrole do okulisty. Pierwotną przyczyną powstawania astygmatyzmu jest zwykle nieregularny kształt rogówki. To właśnie ta echa powoduje rozmyte, niewyraźne widzenie. W przypadku osób dorosłych wada ta diagnozowana jest często w momencie pojawiania się krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Są również sytuacje, w których astygmatyzm oka pojawia się jako efekt przebytych urazów i chorób. Przykładem takiej choroby wywołującej jest stożek rogówki.

Objawy astygmatyzmu

Typowymi objawami astygmatyzmu jest zamazane i niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko oraz daleko. Cechą charakterystyczną dla tej wady wzroku jest także występowanie bólów głowy. Oczywiście ich występowanie w połączeniu z zamazanym widzeniem nie jest równoznaczne z wystąpieniem tego schorzenia oczu, ale powinno być dla nas sygnałem alarmującym, po którym natychmiast udamy się do lekarza specjalisty. Diagnostyka astygmatyzmu jest bardzo prosta i możliwa do wykonania w praktycznie każdym gabinecie okulistycznym. Serwis mojepierwszesoczewki.pl to miejsce, w którym będziemy mogli dowiedzieć się znacznie więcej na temat leczenia astygmatyzmu oraz właściwego postępowania w przypadku tego schorzenia.

Wygodne życie z astygmatyzmem – to możliwe

Oczywiście dzisiejsza okulistyka zna już metody radzenia sobie z tą wadą wzroku i będą to metody bardzo podobne do tych, które stosuje się w przypadku wielu innych schorzeń oczu. Zwykle konieczne okaże się zastosowanie szkieł kontaktowych, soczewek kontaktowych lub też zabiegu laserowego. W zależności od zaawansowania naszej wady, stanu zdrowia i innych występujących obecnie chorób, lekarz okulista wskaże nam najlepsze rozwiązanie. W największej liczbie przypadków będzie to wybór pomiędzy soczewkami, a szkłami kontaktowymi. Dziś wada ta przy wdrożeniu poprawnego leczenia, w zasadzie nie utrudnia pacjentowi życia codziennego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie