Auto na abonament – pytania i odpowiedzi

Krzysztof Jagielski
25.05.2020

Samochody na abonament to stosunkowo nowa usługa na polskim rynku. Z takiej formy finansowania coraz chętniej korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. Niemniej, wraz z popularnością wynajmu długoterminowego samochodów rośnie również ilość pytań dotyczących abonamentu na auto. Jakie najczęściej pytania padają z ust osób zainteresowanych wynajmem długoterminowym samochodu?

Auto na abonament: co to i jak to działa?

Auto na abonament to forma finansowania samochodu, która obok leasingu i kredytu jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie i eksploatowanie samochodu. Abonamentowa forma finansowania sprowadza się do opłacania comiesięcznych rat o wysokości ustalonej podczas sporządzania umowy.

W zamian za płacone raty firma lub osoba prywatna uzyskuje w dzierżawę samochód wraz z opcjonalnymi dodatkowymi usługami – wymianą i przechowywaniem opon, pełnym pakietem ubezpieczenia, pakietem Assistance czy z koordynacją szkód i działań serwisowych. Umowa abonamentowa sporządzana jest na określony czas – zwykle od 36 do 60 miesięcy. Po zakończeniu umowy samochód powraca do firmy wynajmującej.

Czy muszę liczyć się z dodatkowymi kosztami poza opłatą abonamentową?

Auto na abonament to niezwykle prosta i transparentna forma finansowania. Poza stałą opłatą abonamentową osoba wynajmująca auto może wpłacić opłatę inicjalną w wysokości do 30% wartości samochodu celem obniżenia rat wynajmu. Dodatkowe opłaty określane są szczegółowo w umowie wynajmu długoterminowego i mogą dotyczyć one koordynacji likwidacji szkód, udostępnienia samochodu zastępczego czy działań serwisowych.

Poza tym podczas sporządzania umowy należy liczyć się z rocznym limitem kilometrów. W przypadku gdy ustalony limit zostanie przekroczony, wynajmujący musi ponieść dodatkowe koszty przejechanych kilometrów. Niemniej, limity te mogą być elastycznie dopasowane do potrzeb użytkownika, dzięki czemu ryzyko dodatkowych kosztów może zostać ograniczone do minimum.

Czy mogę pojechać wynajmowanym autem za granicę?

Tak, firmy wynajmujące samochody umożliwiają użytkownikom wyjazd wynajmowanym pojazdem za granicę. Należy jednak uprzednio zgłosić chęć podróży. Firma musi wyrazić zgodę na wyjazd, co związane jest z koniecznością rozszerzenia zakresu ubezpieczenia pojazdu. Jednak uzyskanie zgody na wyjazd za granicę nie powinno stanowić dla użytkownika większego problemu.

Dlaczego warto zdecydować się na auto na abonament?

Auto na abonament to nowoczesne finansowanie samochodów osobowych dla firm i osób prywatnych. Taka forma finansowania pozwala ograniczyć skomplikowane procedury kredytowe oraz leasingowe, uprościć eksploatację i rozliczanie kosztów auta, a także uchronić użytkownika przed utratą wartości samochodu w czasie oraz ograniczyć konieczność późniejszej sprzedaży auta na rynku wtórnym. Wynajem długoterminowy jest wygodną formą finansowania dedykowaną przede wszystkim dla firm i osób, które cenią sobie transparentne warunki finansowania oraz komfortową eksploatację pojazdu. Więcej informacji znajdziesz na stronie Carsmile.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.