Awans bez podwyżki: co o tym mówi Kodeks pracy?

Andrzej Winnicki
18.06.2021

Awans i podwyżka nie zawsze idą ze sobą w parze. Pracownik, któremu zaproponowano nowe stanowisko bez zwiększenia wynagrodzenia, ma szansę na zdobycie doświadczenia oraz otrzymanie pozapłacowych benefitów. Sprawdź, co o awansie bez podwyżki mówi Kodeks pracy oraz dowiedz się, dlaczego warto go przyjąć.

Awans a podwyżka w Kodeksie pracy

Według większości z nas zmiana stanowiska na wyższe w naturalny sposób łączy się z podniesieniem wynagrodzenia. Czy zawsze się tak dzieje? Przeczytasz o tym na forum o wynagrodzeniach. O ile awans nauczyciela regulowany jest przez przepisy prawa zawarte w Karcie Nauczyciela, o tyle objęcie wyższego stanowiska w prywatnym przedsiębiorstwie zależy od przepisów wewnątrzzakładowych, indywidualnej polityki przyznawania awansów oraz osoby decyzyjnej, na przykład przełożonego. Nie znajdziemy zatem informacji na temat awansu bez podwyżki w Kodeksie pracy. Akt ten zawiera ogólne regulacje dotyczące wynagrodzeń. Według artykułu 78., wysokość pensji powinna odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy. W związku z tym można dojść do wniosku, że wraz z objęciem nowego stanowiska, które wymaga większych kwalifikacji i odpowiedzialności, a także wiąże się z rozszerzonym zakresem obowiązków, pracownik powinien otrzymać odpowiednio wyższe wynagrodzenie. 

Awans bez podwyżki - dlaczego go otrzymałem?

Powodów, dla których pracownikowi został zaproponowany awans bez podwyżki, może być kilka. Po pierwsze, firma może przechodzić chwilowe problemy finansowe, które uniemożliwiają pracodawcy taki krok. Po zażegnaniu kryzysu istnieje szansa, że pojawią się środki na zwiększenie wynagrodzenia w związku z awansem. 

Po drugie, przełożony może chcieć dać szansę pracownikowi, któremu brakuje kwalifikacji, ale dostrzega jego potencjał, talent, zaangażowane w pracę oraz kreatywność. W takiej sytuacji podwyżka może nastąpić później, gdy podwładny zdobędzie certyfikat, ukończy wymagane szkolenia, a tym samym uzupełni swoje braki. Warto poruszyć tę kwestię z pracodawcą i upewnić się, jaki konkretnie progres musi nastąpić, żeby otrzymać większe wynagrodzenie. 

Awans bez podwyżki - dlaczego warto go przyjąć? 

Wielu pracowników decyduje się na przyjęcie awansu bez zwiększonej pensji. Objęcie nowego stanowiska z tym samym wynagrodzeniem może przynieść wiele innych korzyści, na przykład w postaci premii za wysokie wyniki, dofinansowania prywatnej opieki medycznej lub pakietu sportowego, możliwości wykonywania obowiązków zdalnie, elastycznych godzin pracy, służbowego komputera i telefonu, dodatkowych płatnych dni wolnych, możliwości korzystania z firmowego samochodu w celach prywatnych, a także szansy na rozwój zawodowy. Benefity tego typu mogą być dla pracownika równie atrakcyjne, co zwiększona pensja. Poza tym, ma on szansę zdobyć doświadczenie na stanowisku kierowniczym lub menedżerskim. Jeśli jednak awans bez podwyżki nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi korzyściami, a jedynie obciąża zatrudnionego kolejnymi obowiązkami, może być to argument przeciwko jego przyjęciu.

Odmowa przyjęcia awansu bez podwyżki - czy jest się czego bać?

Niektórzy wychodzą z założenia, że awans w pracy i podwyżka muszą iść ze sobą w parze, dlatego nie chcą przyjąć nowego stanowiska bez zwiększonego wynagrodzenia. Niestety, odmowa może spotkać się z przykrymi konsekwencjami. Zgodnie z art. 42 Kodeksu pracy, pracodawca ma możliwość zastosowania pisemnego wypowiedzenia zmieniającego, które wprowadza zmiany w dotychczasowej umowie o pracę. Oznacza to, że odmowa przyjęcia awansu może wiązać się ze zwolnieniem. Z perspektywy pracownika korzystniejsza będzie szczera rozmowa z szefem i próba wynegocjowania lepszych warunków w związku z przyjęciem nowego stanowiska. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie