Babka lancetowata – co nam daje?

Mateusz Nowak
31.07.2019

Można ją spotkać na każdym kroku, jednakże większość z nas nie zdaje sobie sprawy z jej zbawiennego wpływu na organizm człowieka. Babka lancetowata może być stosowana zarówno w trakcie przeziębiania, jak i problemów ze śluzówką, a także kiedy zmagamy się z problematyczną cerą.

Babka lancetowata – gdzie można ją znaleźć?

Roślina ta zostanie przez większość z nas opisana jednym słowem – chwast. Jednakże, rzeczywistość jest całkiem inna. Rośnie ona niemalże wszędzie, na polu, łące, czy niedaleko drogi. Pojawia się w połowie wiosny i można ją znaleźć w różnych miejscach aż do jesieni. Ciężko jest ją przeoczyć, gdyż posiada ona wysokie kwiaty, których maksymalna wysokość to 40 cm. Nie poleca się jedzenia liści, gdyż są one gorzkie, jednakże ilość dóbr w nich zawartych zmieni opinię każdego na ich temat.

Babka lancetowata – bogactwo dobra

Liście rośliny są bogate chociażby w kwas benzoesowy oraz fumarowy, sole mineralne, a nawet flawonoidy. Można w niej znaleźć dużo karotenu, magnezu, cynku, potasu, a także witamin, chociażby C oraz K. Wykorzystuje się je chociażby w trakcie przygotowywania dobowej roboty leków, kosmetyków, a nawet używa się w trakcie gotowania.

W czym może pomóc?

Babka lancetowata wykazuje działania wykrztuśne, w związku z tym jest idealnym rozwiązaniem przy wszystkich rodzajach kaszlu. Dzięki niej zgromadzona w płucach flegma zostaje szybciej usunięta, a palacze zmagają się z mniej dokuczliwym kaszlem. Wspiera także osoby chorujące na gardło. Babka lancetowata jest w stanie pozytywnie wpłynąć na stany zapalne śluzówki jamy ustnej, gardła oraz przewodu pokarmowego. Stosuje się ją także w trakcie schorzeń związanych z narządami rodnymi. Wykazuje ona działanie przeciwbólowe oraz zmniejsza obrzęk, co sprawia, że można ją stosować na rany oraz ukąszenia owadów. Od wielu lat stosuje się ją w przypadku ran oraz skaleczeń, zarówno tych, które nie chcą się goić, jak i tych raczej powierzchownych. To również idealne rozwiązanie dla cery. Babkę używa się w trakcie leczenie wysypek, wyprysków oraz liszajów. Kiedy sporządzi się z niej domowej roboty tonik, będzie on wspierał skórę trądzikową. To także bezpłatny sposób na wyleczenie zapalenia spojówek oraz powiek. Ta cecha jest ściśle związana z jej antybiotycznym działaniem.

A może w kuchni?

Babka jest wykorzystywana to przygotowywania herbaty dla osób zmagających się z nieżytem oraz schorzeniami żołądka i jelit. Napar z liści dobrze sprawdzi się w sytuacji zatruć oraz wirusów o charakterze żołądkowym. Sok z babki to sposób na wspierania nowotworu żołądka.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie