Bądź eko także w kuchni - poznaj nasze porady!

Antoni Kwapisz
26.05.2020

Prowadzenie ekologicznego stylu życia i dbanie o przyrodę jest ważne, ponieważ wiele zasobów na naszej planecie nie jest odnawialnych, a materiały przetworzone powodują nieodwracalne szkody dla środowiska. Ekologiczny styl życia nie oznacza przerażającej ascetyczności i odrzucenia korzyści cywilizacji. Ekologiczność jest raczej synonimem rozsądnego podejścia do konsumpcji zasobów, co ostatecznie prowadzi do oszczędności pieniężnych, poprawy zdrowia i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. W każdym domu kuchnia stanowi największe zużycie energii elektrycznej. Sama lodówka "zjada" do 30% całej energii elektrycznej wydanej przez mieszkanie lub dom. Poznaj nasze porady o tym, jak być eko także w kuchni!

Deski do krojenia z drewna

Wymień plastikowe deski do krojenia na drewniane. Po pierwsze, łatwiej je wyrzucić. Po drugie, drzewo jest zasobem odnawialnym. Po trzecie, jak pokazują badania, nawet małe pęknięcia na plastikowych deskach i rozdrobnione kawałki szkła stają się wylęgarnią bakterii.

Z kolei na deskach wykonanych z wysokiej jakości twardego drewna noże nie pozostawiają nawet mikropęknięć, a przy regularnym myciu mydłem lub octem takie powłoki pozostają odporne na bakterie.

Odpowiedni materiał zestawu kuchennego

Najbardziej ekologiczną opcją jest fasada kuchenna z odnawialnego drewna. Do materiału musi być dołączony certyfikat FSC. Świadczy on o tym, że producent sadzi nowe drzewa w zamian za te, które wyciął. Najlepszym rozwiązaniem będzie jeśli blat i inne powierzchnie będą wykonane ze stali nierdzewnej lub szkła. 70% stali i 95% szkła można poddać recyklingowi i używać ponownie.

Kup kompostownik

Do niedawna recyklingiem odpadów żywnościowych zajmowali się tylko działkowcy lub właściciele prywatnych domów, ponadto tylko latem. Dziś kompostownik kuchenny stał się dla wielu zwolenników ekologicznego stylu życia tak powszechnym sprzętem AGD, jak kuchenka mikrofalowa. Kompostownik pozwala zmniejszyć ilość odpadów organicznych na wysypiskach i bez wysiłku tworzyć nawozy do gleby. Do swojej kuchni można wybrać zarówno dostępne dla każdego budżetu podstawowe kompostowniki, jak i droższe automatyczne kompostowniki, które nie wymagają zasiedlania robaków.

Oszczędzaj energię elektryczną podczas gotowania

Pamiętaj o przykryciu naczyń pokrywką podczas gotowania jedzenia lub wody. Jeżeli o tym zapomnisz, spowolnisz proces parowania cieczy, co w efekcie zwiększy zużycie energii elektrycznej. Na dodatek, jeśli nie użyjesz pokrywki, wydłużysz czas gotowania o 20-30%. Po zagotowaniu wody przełącz się na tryb gotowania w niskiej temperaturze. Pamiętaj również, o tym, aby naczynia odpowiadały średnicy palnika. Te które nie spełniają tego wymogu, "kradną" 5-10% energii.

Używaj naturalnych środków czyszczących do czyszczenia domu

Naturalne środki czystości są bezpieczne nie tylko dla środowiska, ale także dla zdrowia. Ponadto ekologiczne środki czystości takie jak np. produkty z linii Ludwik Ekologiczny, nie są testowane na zwierzętach. Zawierają one naturalne zapachy i olejki eteryczne, a chemikalia są zastępowane kwasami mlekowymi i owocowymi.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie