Balacha aluminiowa ryflowana - jej ciekawe zastosowanie

Marek Szydełko
06.07.2020

Blachy aluminiowe są materiałem powszechnie wykorzystywanym w budownictwie. Bardzo popularną odmianą tego materiału stała się blacha aluminiowa ryflowana. Dzięki swojej strukturze spełnia wiele funkcji, które znajdują swoje zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Wykorzystuje się ją również w transporcie. Niedawno, zaczęto także wykorzystywać ją w sposób niekonwencjonalny. Co to jest blacha ryflowana? To blacha produkowana z aluminium, wzbogacona o tak zwane ryfle, czyli wytłoczone wypukłe wzory. Przypominają one swoim kształtem wrzeciono lub ziarenko ryżu. Układają się naprzemiennie raz w pozycji pionowej raz poziomej, sprawiając tym samym, że blacha jest antypoślizgowa. Do jej najważniejszych zalet zalicza się odporność na warunki zewnętrzne oraz właściwości antykorozyjne. Pozwala to na zastosowanie blachy w warunkach zewnętrznych. Dzięki ryflom płaska powierzchnia blachy nabiera ciekawej dekoracyjnej struktury, dając jednocześnie różne wrażenie wizualne, w zależności od pory dnia.

Zastosowanie blachy aluminiowej ryflowanej Dzięki swoim właściwościom blacha ryflowana stosowana jest w głównej mierze z budownictwie. Przede wszystkim jako posadzka, w miejscach gdzie wykorzystane zostaną jej właściwości antypoślizgowe. Materiał ten sprawdza się również bardzo dobrze podczas tworzenia podestów.

Plastyczność blachy aluminiowej ryflowanej jest powodem wykorzystania jej do produkcji schodów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Wykonuje się schody o klasycznych prostokątnych kształtach jak i spiralne. Te zastosowane w domu, poza swoją funkcją, stanowią także element dekoracyjny, szczególnie w stylu industrialnym czy loftowym.

Widząc mnogość zastosowań blachy ryflowanej architekci posuwają się coraz dalej w aranżacjach, wykorzystując blachę jako okładzinę ściany. Często widać ją w kuchni jako osłonę nad blatem kuchennym, choćby ze względów higienicznych. Zanieczyszczenia o wiele łatwiej schodzą z aluminium. Ponadto odbijające się od blachy światło rozświetla znacznie przestrzeń kuchenną. Może ona stanowić również okleinę wyspy kuchennej. Jej odpowiednie włączenie do kompozycji śmiało będzie wytyczać granicę przestrzeni.

Biorąc pod uwagę jedynie aspekt dekoracyjny, można zobaczyć blachę ryflowana jako tapetę. Trendem stał się wydzielony mały fragment ściany, wzdłuż którego zamocowana jest blacha ryflowana. Najczęściej spotyka się taki widok, na ścianie za stołem w jadalni lub za kanapą. Najbardziej jednak ciekawym pomysłem na użycie blachy jest jej umieszczenie w ramie i zawieszenie na ścianie jako zwykłej ozdoby.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie