Posadzki betonowe wykonuje się przede wszystkim w obiektach przemysłowych, a także tych użyteczności publicznej, choć sięgają po niego także klienci indywidualni i właściciele domów. Wykorzystuje się go na parkingach, w galeriach handlowych i biurowcach. Ogromnym plusem betonu posadzkowego jest szczególnie wysoka trwałość, bezpieczeństwo, jak również łatwość utrzymania w czystości. To materiał, który jest przygotowany na długą i intensywną eksploatację.
Beton posadzkowy jest zdecydowanie innym materiałem niż beton konstrukcyjny czy też dekoracyjny. Jest to rozwiązanie zdecydowanie trwalsze od betonu dekoracyjnego, bardziej wytrzymałe, w porównaniu zaś z betonem konstrukcyjnym jest bardziej estetyczny i łatwiejszy do utrzymania w czystości. Wszystkie swoje cechy zawdzięcza bardzo umiejętnie dobranym surowcom i proporcjom ich zmieszania. Do jego produkcji stosuje się również odpowiednie domieszki modyfikacyjne. Dzięki odpowiedniemu składowi i uzyskanym właściwościom beton konstrukcyjny idealnie nadaje się do stosowania we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach, których podłoże ma być wytrzymałe, odporne na eksploatację, a jednocześnie łatwe w czyszczeniu. Beton nawierzchniowy musi być odporny na duże obciążenia, wibracje, a także działanie różnych substancji chemicznych.
Beton posadzkowy musi być przede wszystkim odpowiednio twardy. Chodzi bowiem o to, aby przygotowane z niego podłoże nie odkształcało się pod naciskiem różnego rodzaju pojazdów. POwinien być antypoślizgowy ze względu na bezpieczeństwo osób się po takim podłożu poruszających. Ważny jest także jego skurcz, a więc parametr opisujący, na ile pęka on podczas wysychania. Im większy skurcz, tym bowiem niższa jakość materiału, większe ryzyko uszkodzeń, pęknięć i rozwarstwień. Zapobiegać temu ostatniemu problemowi mogą odpowiednio połączone składniki betonu towarowego. Niska skurczliwość pojawia się przy niskim stosunku ilości wody do ilości cementu. Ten ostatnio powinien mieć dodatek w postać żużlu wielkopiecowego, ponieważ składnik ten także obniża skurcz betonu. Nie mniejsze znaczenie ma rodzaj zastosowanego kruszywa. Liczy się pochodzenie i uziarnienie materiału. Obecnie stosuje się przede wszystkim dwa typy. Sięga się albo po drobny piasek o uziarnieniu do 2 mm albo żwir o uziarnieniu do 16 mm.
Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że idealny beton posadzkowy z Warszawy można błyskawicznie zepsuć w wyniku nieprawidłowo prowadzonych prac. Na warunki robót, szczególnie ich temperaturę, należy zwracać ogromną uwagę.
Artykuł partnera.