Wiele placówek medycznych znacznie zmieniło sposób funkcjonowania w czasie pandemii koronawirusa. Centra medyczne także. Większe środki bezpieczeństwa, możliwość wykonywania testów na obecność wirusa i wiele innych zaleceń jest stosowanych, by zwiększyć bezpieczeństwo personelu medycznego oraz pacjentów w tych trudnych czasach.
Bezpieczeństwo w centrum medycznym
Chcąc udać się na wizytę lekarską warto pamiętać, że centra medyczne w obecnej chwili pracują nieco inaczej, niż miało to miejsce przed pandemią koronawirusa. Dlatego najlepiej zajrzeć na stronę internetową danego centrum lub zadzwonić do rejestracji czy informacji i dopytać o warunki, jakie należy spełnić przed wizytą w centrum medycznym, jakie środki ostrożności zostały wprowadzone.
Odwiedzając stronę https://polmed.pl, dowiemy się, że to centrum medyczne przed wizytą prosi o odpowiednie przygotowanie się pacjenta, a więc:
- przyjście w maseczce ochronnej i rękawiczkach, a w przypadku braku rękawiczek - dokładną dezynfekcję rąk na wejściu,
- przyjście 10 minut przed umówioną wizytą, nie wcześniej,
- przyjście na umówioną wizytę bez osób towarzyszących (z wyjątkiem niepełnoletnich oraz osób niesamodzielnych).
Zachowanie bezpieczeństwa jest też bardzo ważne podczas samej umówionej wizyty lekarskiej, dlatego należy pamiętać, by przestrzegać dodatkowo takich zaleceń, jak:
- przy wejściu do centrum medycznego należy pozwolić zbadać sobie temperaturę oraz przeprowadzić wstępny wywiad medyczny pod kątem zakażenia koronawirusem,
- dezynfekcja rąk na wejściu do centrum medycznego i gabinetu lekarskiego, również w przypadku posiadania rękawiczek,
- nie używanie telefonu komórkowego po dezynfekcji rąk,
- powstrzymanie się od niepotrzebnego dotykania powierzchni, np. szyb, blatów,
- zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów oraz personelu, zajmowanie tylko wyznaczonych miejsc oczekiwania,
- unikanie zbędnego przemieszczania się po centrum.
Testy wymazowe na obecność SARS-CoV-2
Chcąc być pewnym, że nie jest się zarażonym koronawirusem, należy wykonać test wymazowy. Jednak, by wynik testu był dokładny, warto zastosować się do kilku zaleceń przed jego wykonaniem:
- najlepiej by wymaz był pobierany rano, po przepłukaniu ust wodą - jeśli nie jest to możliwe, wymaz należy pobrać minimum po upłynięciu 3 godzin od ostatniego posiłku,
- przed pobraniem wymazu nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia,
- na minimum 2 godziny przed pobraniem wymazu nie należy aplikować do nosa kropli, aerozoli i maści,
- przed pobraniem wymazu nie wolno palić, zarówno tradycyjnych papierosów, jak i e-papierosów,
- przed pobraniem wymazu nie należy przepłukiwać nosa, ani go wydmuchiwać,
- jeśli pacjent używa ruchomych protez zębowych, przed pobraniem wymazu należy je wyjąć.
Pamiętaj, że codzienna prywatna opieka medyczna potrafi uratować życie. Stosując się do zaleceń danej placówki medycznej pomagasz nie tylko personelowi, ale także sobie i innym pacjentom dbać o bezpieczeństwo.