Choroby skóry – poważny problem, o wstydliwej naturze

Maciej Piwowski
20.07.2019

Choroby skóry dotykają coraz większej liczby osób. Ich rodzajów jest bardzo dużo, ale pośród nich można wyróżnić te najczęściej występujące, chociażby atopowe zapalenie skóry. Schorzenia te są problemem o dużej skali – od strony medycznej i estetycznej.

Najczęstsze choroby skóry

Powszechność występowania chorób skóry jest niestety duża. Nawet małe krostki, zaczerwienia lub jakiekolwiek inne zmiany, mogą sugerować rozwój poważnych chorób. Z tego względu zaleca się, by dostrzegając niepokojące objawy skórne, jak najszybciej udać się do lekarza.

Najczęstsze choroby skóry to między innymi atopowe zapalenie skóry. Schorzenie uznawane już za problem cywilizacyjny. Trudne do wyleczenia, niestety wpływające na problemy nie tylko natury typowo medycznej, ale i estetycznej. Co gorsza, pogarszający się wygląd skóry, ze względu na występowanie swędzących, zaczerwienionych plam, sprawia, że pacjenci wstydzą się, wycofują z życia społecznego. Mogą u nich pojawiać się również problemy na tle psychicznym.

Nierzadkim problemem jest kontaktowe zapalenie skóry. Choroba określana inaczej, jako wyprysk kontaktowy, wiąże się z wystąpieniem reakcji skórnej, do której doprowadza kontakt z substancją drażniącą.

Choroby skóry głowy, to kolejny problem, z którym zmaga się niemała liczba osób. Wśród nich wymienia się łupież. Jego przyczyną są grzyby, a swędzenie i zaczerwienie, to dość uporczywe objawy. Przewlekły i nawrotowy charakter ma łuszczyca. Choroba uznawana za wstydliwą, ponieważ charakteryzuje się ona skórnymi wykwitami.

Jak zapobiegać?

Choroby skóry mogą mieć rozmaite przyczyny. Zapobieganie bazuje przede wszystkim na przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. W przypadku zauważenia objawów pojawiających się na przykład po zastosowaniu niektórych kosmetyków czy chemii domowej, należy ich unikać, bo mogą to być czynniki drażniące.

Warto wybierać produkty kosmetyczne, które mają możliwie naturalny skład, ale i dbać o codzienną dietę oraz dostosowanie ubioru do aktualnych warunków pogodowych. Wszystko, co ma kontakt ze skórą, oddziałuje na nią. Wzmacnianie naturalnej bariery ochronnej i codzienna pielęgnacja, to podstawa profilaktyki oraz etap wspomagania leczenia.

 

 

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.