Ciąża a leczenie zębów – o czym powinna pamiętać przyszła mama?

Mateusz Nowak
02.01.2017

Jednym z popularnych mitów na temat ciąży jest ten mówiący o błyskawicznie psujących się zębach. Wiele młodych mam po porodzie uskarża się na rozwój próchnicy twierdząc, że to efekt „wysysania wapnia przez dziecko”. Niestety, prawda jest znacznie bardziej prozaiczna. Po prostu kobiety w ciąży zapominają o odpowiedniej higienie jamy ustnej, a ich zęby padają ofiarą złych nawyków. O czym warto zatem pamiętać? Czy w czasie ciąży można leczyć zęby? Podpowiadamy.

Planujesz ciążę? Wylecz wszystkie zęby!

To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które daje dużą szansę na brak problemów z zębami w czasie ciąży. Warto pamiętać, że badania jednoznacznie wykazały, iż chore korzenie zębowe oraz duże nagromadzenie kamienia poddziąsłowego mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. Wszystkiemu winne są bakterie.

Dlatego jeśli tylko masz taką możliwość, jeszcze przed zajściem w ciążę odwiedź gabinet dentystyczny i poproś o kompleksowe zbadanie jamy ustnej. Usunięcie małych ubytków zapewni Ci duży komfort, gdy będziesz już oczekiwać na dziecko.

Dlaczego w ciąży „lecą zęby”?

Wbrew obiegowej opinii dziecko ma na to znikomy wpływ. Wina leży głównie po strony kobiety, która zmienia swoje nawyki żywieniowe, zapominając przy tym o higienie jamy ustnej. Prostym przykładem są nocne napady głodu, które towarzyszą wielu ciężarnym. Kobieta zjada obfity posiłek, ale zapomina o umyciu zębów. To prosty sposób na „zapracowanie” na ubytki.

Kolejnym problemem są nudności, które może wywoływać szczotkowanie zębów, szczególnie z tyłu. Kobiety podświadomie unikają więc dokładnego mycia, co owocuje nagromadzeniem bakterii i resztek jedzenia, a w konsekwencji powstawaniem próchnicy.

Nie zapominajmy również o słodyczach, które wiele ciężarnych wręcz pochłania. Szczególnie twarde słodkości, jak cukierki czy lizaki, stanowią poważny problem dla zębów. Jeśli więc masz ochotę na jakąś słodką przekąskę, niech to będzie np. gorzka czekolada. Później koniecznie umyj zęby!

Warto wiedzieć

W okresie ciąży kobiecy organizm produkuje znacznie większe ilości estrogenów, które wpływają na silniejsze ukrwienie dziąseł. Sprzyja to powstawaniu zapalenia, któremu można przeciwdziałać wyłącznie dbając o higienę jamy ustnej.

Czy w ciąży można leczyć zęby?

Nie tylko można, ale wręcz trzeba, oczywiście jeśli ciąża nie jest zagrożona i nie istnieją inne przeciwwskazania medyczne. Gdy zauważysz ubytek, jak najszybciej zgłoś się do dentysty i wylecz ząb na wczesnym etapie. Kobietom w ciąży także podaje się znieczulenie, ale w znacznie mniejszej dawce i bez adrenaliny.

Jeśli jesteś zmuszona do usunięcia zęba, to zrób to w drugim trymestrze. Pamiętaj również, że w czasie ciąży nie wolno wykonywać zdjęć rentgenowskich zębów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie