Ciśnieniomierz – funkcje, typy, czyli jak wybrać ciśnieniomierz?

Andrzej Winnicki
09.11.2021

Ciśnieniomierz jest przydatnym narzędziem diagnostycznym. Pozwala systematycznie kontrolować swój stan zdrowia i szybko wykrywać nieprawidłowości takie jak nadciśnienie tętnicze. Wybierając urządzenie dla siebie, warto wziąć pod uwagę rodzaje i funkcje ciśnieniomierzy. Co należy wiedzieć o poszczególnych modelach i ich działaniu?

Ciśnieniomierze manualne i ich rodzaje

Ciśnieniomierze manualne spotykane są głównie w przychodniach lekarskich i innych placówkach zdrowia. Można korzystać z nich również w domu, lecz nauka ich prawidłowej obsługi wymaga więcej czasu niż w przypadku modeli elektronicznych. Przed dokonaniem pomiaru ciśnienia mankiet ciśnieniomierza manualnego zakłada się na ramię. Należy napompować wspomniany element pompką czy gruszką, a następnie nasłuchiwać tonów nad tętnicą ramieniową przy pomocy stetoskopu.

Ciśnieniomierze manualne dzielą się na zegarowe (sprężynowe) i rtęciowe.  Pierwsze z nich są prostsze w obsłudze, lecz mniej dokładne niż drugie. Wymagają też okresowych kalibracji. Ciśnieniomierze rtęciowe zapewniają większą dokładność pomiarów, są jednak ciężkie, duże i nieporęczne. W dodatku zawierają rtęć będącą toksyczną substancją.

Ciśnieniomierze elektroniczne

Obsługa ciśnieniomierzy manualnych wymaga umiejętności i doświadczenia. Znacznie łatwiej jest korzystać z modeli elektronicznych (cyfrowych). Tego typu ciśnieniomierze nie wymagają użycia stetoskopu podczas pomiaru ciśnienia, a wynik badania wyświetla się na ekranie – nie trzeba go odczytywać z tarczy zegara ani obserwować słupka rtęci. Modele elektroniczne uważa się czasem za niedokładne w porównaniu z manualnymi, lecz wystarczająco dobrze sprawdzają się podczas badań w warunkach domowych.

Ciśnieniomierze cyfrowe – automatyczne, półautomatyczne, naramienne i nadgarstkowe

Wśród ciśnieniomierzy cyfrowych wyróżnia się urządzenia automatyczne i półautomatyczne. Pierwsze z nich same pompują mankiet nałożony na ramię czy nadgarstek po wciśnięciu określonego przycisku. Ciśnieniomierze półautomatyczne wymagają większego udziału pacjenta w badaniu. Aby dokonać pomiaru ciśnienia, trzeba odpowiednio założyć mankiet i samodzielnie go napompować.

Biorąc pod uwagę miejsce zakładania mankietu, ciśnieniomierze elektroniczne dzielą się na naramienne i nadgarstkowe. Pierwsze z nich pozwalają na dokładniejsze pomiary niż drugie, dlatego że krążenie w kończynach może być zaburzone.

Dodatkowe funkcje w ciśnieniomierzach

Ciśnieniomierze elektroniczne, poza swoją podstawową rolą, czyli mierzeniem ciśnienia i tętna, mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. Jednym z opcjonalnych rozwiązań jest IHB. Wspomniana funkcja pozwala na rozpoznanie nieregularnej pracy serca (w tym arytmii). Ciśnieniomierze elektroniczne mogą być też wyposażone w możliwość podświetlenia ekranu, co ułatwia odczytywanie wyników. Przydatnymi rozwiązaniami są także Fuzzy Logic oraz 3M. Pierwsze z nich polega na automatycznym dopasowaniu poziomu wypełnienia mankietu powietrzem do potrzeb pacjenta, co przekłada się na dokładniejszy pomiar i eliminuje wpływ bodźców zewnętrznych takich jak kaszlnięcie na uzyskany wynik. Druga z funkcji pozwala sprawdzić średnią wartość ciśnienia tętniczego, po dokonaniu 3 pomiarów w ciągu 15 minut (zachowując 3-minutowe odstępy między badaniami). Omówione rozwiązanie również jest sposobem na ograniczenie błędów w trakcie mierzenia ciśnienia tętniczego.

Ciśnieniomierze dzielą się na manualne (zegarowe i rtęciowe) i elektroniczne (automatyczne i półautomatyczne oraz naramienne i nadgarstkowe). Znając cechy każdego z typów urządzeń, a także charakterystykę dodatkowych funkcji w modelach cyfrowych, warto kierować się indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami, wybierając sprzęt dla siebie. Gdy liczy się przede wszystkim wygoda i łatwość dokonywania pomiarów, odpowiednim wyborem okażą się ciśnieniomierze elektroniczne, szczególnie w wariancie automatycznym. Ciśnieniomierze manualne lub cyfrowe z dodatkowymi funkcjami będą z kolei dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na jak najdokładniejszych badaniach ciśnienia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie