Co należy zrobić ze starym komputerem, czyli kilka słów o recyklingu elektroodpadów

Jerzy Biernacki
21.01.2020

W ostatnim czasie jeszcze bardziej zaostrzono przepisy dotyczące segregacji odpadów. Wymaga to olbrzymiej uwagi i przyzwyczajenia się do nowych zasad, jednak przynosi wiele korzyści dla ludzi oraz środowiska naturalnego.

Istnieje też grupa produktów, których nie można wrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Zalicza się do nich między innymi elektronikę, w tym laptopy, telefony, akcesoria i części komputerowe np. z AkcesoriaMarket.pl. Co zatem należy zrobić, jeśli chcemy pozbyć się już niepotrzebnego lub zepsutego sprzętu?

Krótsze życie elektroniki – większa ilość elektroodpadów

Gigantyczny rozwój rynku sprzętu i akcesoriów komputerowych stał się pod pewnymi względami obosieczną bronią. Postęp sprawił bowiem, że czas przydatności komputerów i urządzeń mobilnych znacząco się skrócił. O ile jeszcze 10-15 lat temu wynosił około 7-8 lat, to obecnie naprawdę niewiele urządzeń potrafi przetrwać ponad 3 lata użytkowania. Musimy zatem kupować sprzęt zdecydowanie częściej. Przekłada się to na lawinowo rosnącą ilość odpadów, z którą trzeba się jakoś uporać.

Wiele osób nie wie, że wyrzucanie elektroniki do standardowego kubła na śmieci jest niezgodne z prawem. Dlaczego? Przede wszystkim spoczywa na nas obowiązek segregowania odpadów, a w każdym urządzeniu elektronicznym znajduje się wiele surowców, które poddaje się recyklingowi. Dodatkowo urządzenia elektroniczne zawierają sporo substancji niebezpiecznych dla człowieka i środowiska naturalnego. Ich składowanie na wysypiskach może zatem doprowadzić do emisji toksycznych gazów lub wycieków do gleby, co prowadzi do trwałego skażenia otoczenia.

Co zawierają domowe sprzęty elektroniczne?

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia ludzi oraz kondycji środowiska mogą być monitory lub telewizory oraz komputery i rozmaite akcesoria. W pierwszej grupie znajdują się rozmaite związki arsenu, ołowiu, rtęci, chromu i kadmu. Wszystkie te substancje wykazują silne właściwości mutagenne i rakotwórcze. Z kolei w komputerach często pojawiają się związki bromu, który może być szczególnie szkodliwy dla układu rozrodczego i nerwowego człowieka.

Co można zrobić ze starym sprzętem?

Pozostaje zatem pytanie: co zrobić ze zniszczonym lub już niechcianym sprzętem komputerowym? Istnieje kilka zgodnych z prawem możliwości.

Wszystkie stacjonarne sklepy, zajmujące się sprzedażą elektroniki, są zobowiązane do przyjmowania starych urządzeń zgodnych z ich asortymentem. Jeśli natomiast zamawiamy nowe urządzenia z dostawą do domu, warto zdecydować się na usługę równoczesnego odbioru starego telewizora lub komputera.

Jeśli oddaliśmy komputer lub telefon do serwisu i okazało się, że jego naprawa staje się nieopłacalna, zawsze możemy pozostawić urządzenie w punkcie. Serwisy są bowiem zobowiązane przepisami, podobnie jak sklepy, do przyjmowania tego typu sprzętu.

W każdej gminie funkcjonuje także specjalny punkt, do którego można dostarczyć zużyte urządzenia i akcesoria komputerowe. Warto zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie urzędu lub na lokalnych tablicach ogłoszeń.

Recykling elektroniki – szansa na czystsze środowisko

Oddawanie elektroniki do przeznaczonych do tego punktów gwarantuje, że zostanie ona w odpowiedni sposób potraktowana. Części nadające się do recyklingu posłużą do wykonania nowych elementów, a surowce niebezpieczne zostaną prawidłowo zutylizowane, bez szkody dla ludzi i środowiska naturalnego.

Warto zatem zadbać o to, żeby wszystkie nasze domowe sprzęty zawsze trafiały do punktów zbiórki – dla dobra planety, bezpieczeństwa nas wszystkich oraz odpowiedzialnego rozwoju przemysłu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie