Co sprawdzić w aucie po zimie? Te czynności zleć fachowcom

Mateusz Nowak
23.03.2020

Pozimowy przegląd samochodu to standard, o którym powinien pamiętać każdy właściciel pojazdu. Ostatnie miesiące niekorzystnej aury i jazdy po dziurawych nawierzchniach dały naszym samochodom nieźle w kość. Zaniedbanie drobnych usterek, które „wychodzą” wiosną, może mieć bardzo poważne konsekwencje i narazić właściciela auta na duże wydatki. Część czynności eksploatacyjnych można zrobić we własnym zakresie (wymiana płynu do spryskiwaczy, piór wycieraczek, odkurzenie wnętrza i umycie karoserii), jednak warto także zainwestować w pozimowy przegląd samochodu w profesjonalnym warsztacie. Które elementy wymagają szczególnej uwagi?

Zawieszenie

Elementy zawieszenia – pisząc obrazowo – dostają zimą najmocniej w kość. Nikogo nie powinno więc dziwić, że wczesną wiosną „odzywają się” różne hałasy dobiegające z podwozia. Najczęściej wina leży po stronie zużytych elementów gumowych oraz końcówki drążka kierowniczego. Takie usterki wymagają pilnej naprawy, która na szczęście nie powinna być zbyt kosztowna. Jeśli właściciel auta to zlekceważy, narazi siebie i swoich pasażerów na poważne niebezpieczeństwo, ponieważ uszkodzone elementy zawieszenia mają negatywny wpływ na precyzję prowadzenia oraz skuteczność hamowania pojazdu.

Karoseria

Po zimie zdecydowanie warto zainwestować w sumienny przegląd elementów karoseryjnych, na których mogły już pojawić się pierwsze ogniska korozji. Uwagę zwracamy również na różnego rodzaju uszkodzenia parkingowe, które zimą były trudno dostrzegalne z uwagi na ciągłe zabrudzenie karoserii. Usunięcie takich drobnych defektów na tym etapie będzie niedrogie, pozwoli uniknąć ponownego lakierowania elementów, a przede wszystkim uchroni przed korozją, z którą bardzo trudno się walczy.

Zabezpieczenie antykorozyjne podłogi

Większość właścicieli aut bardzo rzadko zagląda pod nadwozie. Tymczasem podłoga samochodu jest jego elementem konstrukcyjnym, dlatego musi zostać utrzymana w należytym stanie. Gdy widzimy, że pojawiły się na niej ogniska korozji, trzeba je pilnie usunąć i odtworzyć warstwę zabezpieczenia antykorozyjnego. Taki zabieg należy zlecić wyspecjalizowanemu warsztatowi, który udzieli na tę usługę gwarancji. Fachowo wykonane zabezpieczenie antykorozyjne powinno spokojnie wytrzymać kilka sezonów.

Układ klimatyzacji

Warto go przejrzeć, oczyścić i uzupełnić właśnie wczesną wiosną, ponieważ już za kilka tygodni w zakładach wykonujących tę usługę ustawią się długie kolejki. Po zimie wymiany najpewniej będzie wymagać także filtr kabinowy, do którego nie zawsze można się łatwo dostać. Lepiej więc zostawić to fachowcom, którzy kompleksową zajmą się układ klimatyzacji w aucie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie