Co to jest Google Authenticator i jak działa?

Marek Szydełko
22.02.2023

Każdy z nas powinien sobie zdawać sprawę ze skali zagrożenia cyberprzestępczością. Uderza ona już nie tylko w wielkie korporacje i przedsiębiorstwa, ale także w zwykłych użytkowników Internetu. Oszuści opracowują coraz skuteczniejsze metody wyłudzania danych, w tym bardzo wrażliwych, jak dane do logowania do bankowości elektronicznej czy różnych usług online. Chcąc się przed tym chronić należy stosować weryfikację dwuetapową (2FA). Jednym z najpopularniejszych narzędzi do tego jest Google Authenticator. Co to jest i jak działa? Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Czym jest Google Authenticator?

Google Authenticator to narzędzie giganta branży wyszukiwarek, które – jak sama nazwa wskazuje – służy identyfikacji użytkownika próbującego zalogować się do danej usługi czy skorzystać z jej funkcjonalności. Jest to token w formie aplikacji na urządzenie mobilne, wykorzystywany w celu przeprowadzenia logowania dwuskładnikowego.

Google Authenticator bardzo dobrze zabezpiecza przed nieuprawnionym dostępem do różnego rodzaju serwisów, w tym bankowości elektronicznej. Po włączeniu weryfikacji dwuetapowej w panelu użytkownika zwykle możemy wskazać Google Authenticator, jako narzędzie do jej przeprowadzenia.

Jak to działa?

Zasada działania Google Authenticator opiera się na kryptografii, dzięki czemu potencjalne złamanie zabezpieczenia jest bardzo trudne i póki co nie słychać o takich przypadkach.

Po zainstalowaniu aplikacji na telefonie (można ją pobrać ze sklepu Google Play) i włączeniu weryfikacji dwuskładnikowej oraz wskazaniu Google Authenticator, jako narzędzia do jej przeprowadzenia, każde logowanie czy ważne dyspozycje wydawane w serwisie trzeba będzie zatwierdzać przy pomocy jednorazowych kodów autoryzacyjnych.

Choć może się to wydawać dość skomplikowane, to w rzeczywistości jest bardzo proste. Schemat korzystania z dodatkowej warstwy uwierzytelnienia w postaci Google Authenticator prezentujemy poniżej:

  1. Pobierz Google Authenticator na telefon i postępuj zgodnie z instrukcjami Google. Pamiętaj, że aplikacja działa na urządzeniach z systemem Android w wersji 4.4 wzwyż.
  2. Włącz weryfikację dwuskładnikową w usłudze internetowej (np. w ustawieniach użytkownika bankowości elektronicznej czy na koncie e-mail).
  3. Od tej pory każde logowanie czy np. zlecenie przelewu/wypłaty trzeba będzie zatwierdzać jednorazowym kodem wygenerowanym w aplikacji Google Authenticator.

Pamiętaj, że kody w aplikacji są ważne tylko przez 60 sekund. Po tym czasie kod jest anulowany i już nie zadziała, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

Więcej o Google Authenticator możesz przeczytać na stronie http://kei.pl/pomoc/co-to-jest-google-authenticator-i-jak-dziala.

Dlaczego warto korzystać z weryfikacji dwuetapowej?

W dobie tak wysokiego ryzyka wykradzenia danych w Internecie korzystanie z uwierzytelniania dwuetapowego stało się wręcz koniecznością. Dostawcy poszczególnych usług albo do tego zachęcają, albo narzucają to rozwiązanie swoim klientom, chcąc ich w ten sposób chronić przed np. utratą pieniędzy.

Korzystanie z Google Authenticator do logowania i zatwierdzania operacji nie jest uciążliwe, a naprawdę znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa. Jedyną niedogodnością jest to, że trzeba pamiętać, aby mieć zawsze przy sobie telefon, na którym jest zainstalowana aplikacja (po wymianie telefonu trzeba ją na nowo zsynchronizować z urządzeniem i usługą).

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie