Co to jest system tour guide i dlaczego warto z niego korzystać?

Mariusz Siwko
28.08.2019

Wakacje to dla jednych czas niedużych wyjazdów, a dla innych realizacji podróży życia. Gdziekolwiek byśmy jednak nie byli, warto skusić się na zwiedzanie muzeów, starówek czy całych miast z przewodnikiem, dzięki czemu wycieczka stanie się dużo bardziej owocna. Coraz częściej elementem niezbędnym do oprowadzania stają się specjalne systemy tour guide. Na pytania - co to jest i gdzie ma zastosowanie - odpowiemy w dalszej części artykułu.

Czym jest system tour guide?

Zestawy tour guide to nowoczesne urządzenia mobilne, które służą do bezprzewodowej komunikacji, a dokładniej do jednokierunkowego przesyłu dźwieków. Są to radiowe systemy, które - jak wskazuje nazwa - służą oprowadzaniu. System tour guide składa się z nadajnika i odbiorników, które wielkością przypominają telefon komórkowy lub powerbank. Nadajniki posiadają niewielki mikrofony, przez które przewodnik kontaktuje się z grupą, zaś odbiorniki są wyposażone w słuchawki, by odsłuchiwać opowieści czy ogłoszenia osoby oprowadzającej. Zestaw tour guide jest zaprojektowany z myślą o obowiązkach przewodników turystycznych, którzy z reguły pracują w dość dużym hałasie i muszą przekazać jak najwięcej informacji grupie turystów. Tak zwane audioprzewodniki czy radioprzewodniki umożliwiają komfortową komunikację nawet w bardzo trudnych warunkach. Systemy tour guide są dostępne w dwóch wariantach - zestawach analogowych lub cyfrowych, niekiedy stosuje się też sprzęt do dwukierunkowego przesyłu dźwięku (raczej w biznesie, tłumaczeniach).

Zalety systemu tour guide

Największą zaletą zestawu tour guide jest oszczędność czasu i zdrowia przewodnika oraz zwiedzających. Osoba oprowadzająca nie musi już dłużej czekać, aż grupa się zbierze, by przekazać jej informacje na temat historii danego miejsca, a do tego nie musi krzyczeć, by być słyszaną. Co więcej, często odwiedza się miejsca, w których należy zachować ciszę, zatem mówienie pełnym czy podniesionym głosem w kościołach, muzeach czy miejscach kultu jest zakazane. Zestawy tour guide są również bardzo łatwe w obsłudze. Z reguły wystarczy wcisnąć jeden guzik, za pomocą którego uruchamiamy i wyłączamy urządzenie. Jest to więc dobre rozwiązanie również dla starszych osób i małych dzieci. Kolejna zaleta to możliwość słuchania opowieści przewodnika nawet z dużej odległości. Niektóre odbiorniki pozwalają na oddalenie się od nadajnika nawet o 100-200 metrów, przez co zwiedzanie staje się bardziej komfortowe i możemy na przykład zrobić więcej zdjęć z rożnych perspektyw, nie opóźniając wycieczki. Warto podkreślić, że zestawy tour guide mają możliwość podłączenia telefonu lub MP3, co daje kolejne możliwości w postaci autodeskrypcji opowiadanych historii. Tour guide są sprzętem wytrzymałym, dzięki czemu można udać się na bardzo długą wycieczkę, nie martwiąc się o baterię w odbiorniku. Niewielkie gabaryty sprzętu sprawiają, że jest on wygodny podczas zwiedzania i nie obciąża turystów ani przewodników. Coraz częściej nadajniki i odbiorniki są bardzo estetyczne i wykonane z dużą precyzją. Ostatnią zaletą jest cena sprzętu. Zestawy do oprowadzania są stosunkowo niedrogie, zaś ich działanie stanowią ogromne ułatwienie zarówno dla osoby oprowadzającej, jak i dla turystów.

 

Pozostałe zastosowania zestawów tour guide

Systemy tour guide, przez wzgląd na liczne zalety i funkcjonalności, ma zastosowanie również w innych branżach niż turystyka. Z zestawów nadajników i odbiorników tego typy korzystają również piloci, tłumacze czy prezenterzy, którzy często muszą zdawać relacje z różnych miejsc, niekiedy pracują w trudnych warunkach i ogromnym hałasie. System jest używany podczas oficjalnych kongresów czy ważnych konferencji, ale również podczas spotkań bądź szkoleń. Z tego względu częstymi klientami stają się biura podróży i muzea oraz agencje eventowe, międzynarodowe koncerny, uczelnie, agencje tłumaczeń, firmy szkoleniowe, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe czy sektor publiczny. Należy dodać, że systemy tour guide są doskonałymi rozwiązaniami dla różnego rodzaju pracy w hałasie, dlatego są wykorzystywane również w fabrykach.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.