Co warto zakupić do akwarium na start?

Jerzy Biernacki
18.12.2019

Kupując akwarium, warto pamiętać, że nie wystarczy napuścić do niego wody i wrzucić rybki. Hodowla rybek wymaga dużo lepszego przygotowania. Oprócz samego akwarium należy zaopatrzyć się w zestaw akcesoriów, które stworzą zwierzętom optymalne warunki do życia i jednocześnie zapewnią efektowny wygląd samego akwarium. Dlatego postanowiliśmy podpowiedzieć Wam jakie elementy warto zakupić do akwarium.

Jaki filtr do akwarium wybrać?

Istotnym elementem gwarantującym czystość zbiornika jest oczywiście filtr do akwarium. Nieprawidłowy dobór filtra sprawi, że w akwarium bardzo szybko rozwiną się glony, a parametry wody ulegną pogorszeniu, co odbije się bezpośrednio na rybach oraz roślinach w akwarium. Dzięki przepuszczeniu wody przez odpowiednie materiały filtracyjne można usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia. W małym akwarium z pewnością sprawdzi się filtr wewnętrzny lub zewnętrzny filtr kaskadowy. W przypadku większych zbiorników zasadny jest zakup filtra kubełkowego. Filtry zewnętrzne przelewowe dedykowane są do największych akwariów z dużą populacją ryb.

Jaką grzałkę wybrać do akwarium?

W akwarium należy utrzymywać ściśle określoną temperaturę. Dlatego niezbędnym elementem wyposażenia zbiornika jest grzałka. Temperatura w akwarium powinna oscylować w przedziale 23-26 stopni. Wybierając grzałkę najlepiej postawić na model z termostatem. Ale jeszcze przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić jakie wymagania termiczne mają rośliny oraz rybki znajdujące się w akwarium. Najlepiej dobierać je tak, aby pochodziły z jednej strefy klimatycznej. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że inne urządzenia w akwarium, jak filtr oraz oświetlenie, będą podwyższać temperaturę wody.

Jakie oświetlenie wybrać do akwarium?

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia akwarium jest oświetlenie. Należy je dobierać pod kątem konkretnego zbiornika. W przypadku akwarium słodkowodnego bardzo ważny jest wykres widmowy, którym charakteryzuje się świetlówka T5, T8 czy też lampa LED. Światło jest niezbędne roślinom do przeprowadzenie procesu fotosyntezy. Optymalne przyrosty oraz wybarwienie roślin można uzyskać stosując widmo o długości fali 400-470 nm (barwa niebieska) oraz 620-720 nm (barwa czerwona). W przypadku akwarium morskiego dużo większe znaczenie ma temperatura barwowa światła. Dzięki właściwemu doborowi światła możliwy będzie właściwy przebieg procesów fizykochemicznych w wodzie. To zapewni stabilne warunki biologiczne. Kupując oświetlenie do akwarium mamy do wyboru m.in.:

  •         Świetlówki T5 i T8
  •         Tuby LED T5 i T8
  •         Lampy LED z zasilaczami
  •         Wymienne moduły LED
  •         Lampy HQI (żarniki)
  •         Świetlówki kompaktowe

Kupując lampę czy świetlówkę, nie można zapomnieć o jej zasilaniu. Lampa LED z zasilaczem może być zamontowana na pokrywie akwarystycznej bądź na bokach akwarium. W przypadku świetlówki T8 i T8 należy zaopatrzyć się w belkę lub oprawę zawieszaną nad akwarium. Można też zakupić pokrywę z oprawkami oraz odpowiedni statecznik.

Szeroki wybór wysokiej jakości sprzętu i akcesoriów do akwarium może zaoferować akwarystyczny sklep internetowy https://amazonia24.pl/. Obok zróżnicowanego asortymentu możecie również liczyć na fachowe doradztwo w zakresie kompleksowego przygotowania akwarium.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie