Czepki medyczne – jaki wybrać?

Remigisz Szulc
17.05.2022

Praca w służbie zdrowia oznacza ciągły kontakt z zarazkami i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Aby zapobiec roznoszeniu zanieczyszczeń biologicznych, personel zobowiązany jest do nakładania specjalnych uniformów. Jednym z elementów stroju służbowego jest czepek medyczny, wymagany głównie podczas przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Zobacz, jaki wybrać, aby czuć się komfortowo i zapewnić sobie maksymalny poziom ochrony.

Czepki medyczne – kto musi je nosić?

Nakrycie głowy jest obowiązkowe na sali operacyjnej i przy wykonywaniu procedur chirurgicznych, wymagających sterylnych warunków. Czepki medyczne mają za zadanie chronić zarówno pacjenta, jak i personel przed przenoszeniem drobnoustrojów i możliwością zanieczyszczenia rany. Na ich noszenie powinni się też zdecydować pracownicy laboratoriów, dentyści, a także osoby, wykonujące inne zawody, w których wymagane jest zachowanie higienicznych warunków.

Czepek medyczny – jaki fason będzie najwygodniejszy?

Odzież służbowa musi być wygodna, gdyż każdego dnia spędzasz w niej kilka godzin. Dotyczy to również nakrycia głowy, nawet jeżeli czepek chirurgiczny zakładasz jedynie na czas przeprowadzania krótkiego zabiegu. Źle dobrany może się zsuwać lub powodować ucisk, co może skutecznie utrudnić skupienie się na pracy. Na szczęście na rynku znajdziesz czepki medyczne w różnorodnych fasonach, dzięki czemu masz szansę znaleźć idealnie dopasowane nakrycie. Wśród nich wyróżnia się modele:

  • wiązane – składają się z jednego kawałka materiału, który w dolnej części posiada dłuższe taśmy do zawiązania z tyłu. Taka konstrukcja umożliwia regulowanie głębokości nakrycia, dzięki czemu łatwo go dopasować do głowy,
  • z gumką – zamiast wiązania ma wszytą elastyczną gumkę, która służy do regulacji obwodu czepka medycznego,
  • z troczkami – to najpopularniejszy wariant, który w dolnej części posiada sznureczki umożliwiające idealne dopasowanie do kształtu głowy.

Ciekawą propozycję stanowią czepki medyczne z frotką, która zapobiega zsuwaniu się nakrycia i pochłania pot, co przekłada się na jeszcze większą wygodę podczas noszenia.

Czepek chirurgiczny – z jakiego materiału?

Nakrycia głowy dla pracowników służby zdrowia muszą spełniać takie same standardy jak pozostałe elementy stroju medycznego. Czepek chirurgiczny powinien być wykonany z przewiewnych materiałów, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz i pozwalają skórze oddychać. Do produkcji jednorazowych modeli najczęściej wykorzystuje się wiskozę, ale jeżeli zależy Ci na zakupie czepka medycznego wielokrotnego użytku, wybierz ten wykonany z bawełny.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.