Czy ceny takich materiałów, jak wkręty i nakrętki pójdą jeszcze w górę?

Antoni Kwapisz
24.05.2021

Stal, miedź, platyna, pallad, aluminium, ropa naftowa – to tylko wybrane przykłady materiałów i surowców, których ceny w ostatnich miesiącach, pisząc kolokwialnie, szaleją. Analitycy są zgodni, że to nie koniec podwyżek. Rekordowe poziomy cenowe mają związek z jednej strony z ogromnym popytem na surowce, a z drugiej z ich niedoborem. Widać to także na rynku elementów złącznych, jak wkręty i nakrętki. Czy ceny takich materiałów pójdą jeszcze w górę? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Nieuniknione podwyżki

Wkręty, nakrętki, śruby czy łańcuchy są elementami złącznymi wykonywanymi ze stali, której ceny ostro poszybowały w górę. Dynamiczny wzrost kosztów zakupu surowca obserwujemy mniej więcej od połowy 2020 roku, jednak gwałtowne przyspieszenie nastąpiło w pierwszym i drugim kwartale roku 2021.

Ma to ewidentny związek z ożywieniem gospodarczym, skutecznością szczepionek przeciwko COVID-19, a tym samym ze stopniowym powrotem do względnej normalności. Są branże, które muszą w krótkim czasie nadrobić długie przestoje, by wymienić tutaj tylko sektor motoryzacyjny, lotniczy, armatorski, maszynowy czy chemiczny.

To oczywiście nakręca popyt na surowce, windując ich ceny. Nie bez znaczenia są również drożejące koszty transportu morskiego, co także zauważamy w cennikach producentów np. elementów złącznych.

Niestety, nadzieje na to, że ceny się ustabilizują wydają się być dość płonne. Na razie nic nie wskazuje na to, aby surowce miały tanieć, wprost przeciwnie – prognozowane są kolejne rekordy. Producenci oczywiście próbują gromadzić materiały, aby dzięki temu nie zaskakiwać klientów nowymi, znacznie wyższymi cennikami. Problem w tym, że tych materiałów brakuje, nie tylko na polskim rynku.

Ogromny popyt na elementy złączne

Bez elementów złącznych w praktyce nie da się zrealizować żadnej inwestycji budowlanej, stworzyć samochodu, statku, łodzi, a nawet urządzeń AGD. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż w ciągu ostatnich dwóch lat mamy w Polsce prawdziwy boom na instalacje fotowoltaiczne. Montaż modułów do produkcji energii ze słońca także wymaga użycia odpowiednich elementów złącznych.

Skoro więc ceny surowców idą mocno do góry, a popyt na elementy złączne jest rekordowo wysoki, to trudno spodziewać się spadków cen, szczególnie w perspektywie krótkoterminowej. Zwłaszcza, że momentami sprzedawcy obserwują wręcz niedobory niektórych elementów złącznych – dobrym przykładem mogą być tutaj najpopularniejsze na polskim rynku śruby z łbem sześciokątnym i gniazdem sześciokątnym, o których można przeczytać na stronie https://www.bank-life.pl/jakie-sruby-sa-obecnie-najpopularniejsze/.

Wniosek jest prosty: jeśli ktoś regularnie kupuje elementy złączne, to teraz jest dobry czas, aby zaopatrzyć się w większą ilość tych materiałów. W ten sposób można zabezpieczyć się na wypadek czekających nas podwyżek – a te są właściwie pewne. Szeroki wybór wkrętów, nakrętek i innych elementów złącznych znajdziesz na https://stalmut.pl/.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.