Rosnący udział ebooków w rynku księgarskim w naszym kraju daje się dostrzec gołym okiem. Praktycznie każde większe wydawnictwo oferuje (poza wersjami papierowymi) również elektroniczne warianty swoich propozycji. Czy w przyszłości możemy spodziewać się całkowitego wyparcia analogowych książek przez ebooki? Przyjrzyjmy się głównym zaletom książek elektronicznych oraz ich przewagom nad tradycyjną wersją tego produktu.
W dobie coraz większego zagrożenia środowiska naturalnego i rosnącej świadomości, że musimy podejmować zdecydowane kroki ku jego ochronie – ebooki stają się bardzo cenne. Ich główną zaletą jest to, że nie są wykonane z papieru, nie ma więc potrzeby wycinania drzew, by uzyskać taką formę książki. Jest to ogromny plus. Będzie to miało niewątpliwie duże znaczenie dla osób, które są nastawione proekologicznie.
Nie da się ukryć, że dla osób, które kupują większe ilości książek dosyć problematyczne staje się w pewnym momencie to, gdzie umieszczać nowe nabytki. Dotyczy to zwłaszcza posiadaczy mniejszych mieszkań, tak częstych w polskich miastach. Ten problem w przypadku ebooków po prostu nie istnieje. Wystarczy średniej pojemności pendrive, by pomieścić nawet większy zbiór książek. Czytnik, którego będziemy używać do poznawania nowych ebooków – również nie jest urządzeniem, które zajmuje większą ilość miejsca. Tak więc, gdy naszym problemem jest przestrzeń na książki – przejście na ebooki będzie strzałem w dziesiątkę.
Brak konieczności kosztownego drukowania książek elektronicznych na papierze, którego ceny systematycznie rosną, przekłada się korzystnie na cenę ebooków. Zazwyczaj oszczędność nie jest porażająca, gdyż sięga ok. 7-10 PLN w przypadku standardowego wydawnictwa, jednak – gdy kupujemy więcej pozycji do czytania w miesiącu jest to rzecz nie do pogardzenia.
Zakup ebooka to na ogół bardzo prosta procedura. Wystarczy zalogować się na stronie księgarni, wybrać interesującą nas pozycję, dokonać płatności online – i za kilka chwil mamy potrzebną nam książkę elektroniczną na własnej skrzynce mailowej. Nie ogranicza nas pora dnia, odległość od księgarni, nie ma też konieczności oczekiwania kilka dni na kuriera. Jednym słowem – ogromna wygoda i oszczędność wysiłku.
Ebooki mają także szereg innych, praktycznych zalet. Możemy mieć np. wpływ na wielkość czcionki, co w przypadku tradycyjnej książki jest niemożliwe. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję z ustawień czytnika i litery przybiorą taką wysokość, jaka jest dla nas w pełni akceptowalna i wygodna. Jest to istotne zwłaszcza dla tych, którzy dużo czytają lub mają już słabszy wzrok.
Jeżeli pracujemy z tekstem – ebook będzie niezastąpiony we wszystkich tych sytuacjach, gdy poszukujemy jednego zdania z grubej książki, a nie jesteśmy pewni, gdzie konkretnie się ono znajduje. Wystarczy w takim przypadku uruchomić opcję „szukaj” – dostępną standardowo w darmowych programach do przeglądania plików PDF. Nieraz konieczna będzie konwersja z formatu EPUB lub MOBI, lecz nie jest to trudne zadanie.
Sytuację ebook vs książka tradycyjna można porównać np. do coraz powszechniejszego przechodzenia na e-faktury. Poza eliminacją marnowania papieru, zyskujemy także wymierne oszczędności miejsca, czasu dostarczenia oraz związanego z tym wysiłku. Wszystko to przekłada się na mniejszy koszt. Wszystko to pozwala bardzo optymistycznie patrzeć na przyszłość rynku książek elektronicznych.
Artykuł partnera.