Czy korekta uszu powinna być wykonywana u dziecka?

Krzysztof Jagielski
18.05.2022

Temat wykonywania korekty uszu u dzieci jest dość problematyczny. Dlaczego? Dlatego, że ludzie mają odmienne zdania na ten temat. Z jednej strony mamy do czynienia z osobami, które uważają, iż jakiekolwiek operacje plastyczne u dziecka nie powinny być nawet brane pod uwagę - negują oni także ich konieczność u osoby dorosłej. Z drugiej strony mamy tych ludzi, który rozumieją, że na przykład bardzo odstające uszy to faktycznie spory problem i można tutaj zrozumieć, że rodzice chcą oszczędzić dziecku drwin i przykrych komentarzy ze strony rówieśników. 

Korekta uszu może zostać przeprowadzona już w wieku lat 6 i tak naprawdę samo to najlepiej świadczy o tym, że istnieje zapotrzebowanie na takie procedury. To zadaniem rodzica jest zdecydowanie w imieniu dziecka, czy chce ono faktycznie przejść taki zabieg. Przeprowadza się go w znieczuleniu, więc na pewno nie jest to w żaden sposób traumatyczne czy bolesne.

O czym warto pamiętać?

Korekta uszu u dziecka może faktycznie okazać się bardziej problematyczna niż u osoby dorosłej z wielu względów. Przede wszystkim dlatego, że dziecko nie do końca będzie rozumiało, co się wydarzyło i dlaczego ma obecnie na uszach opatrunek. To rodzic musi zadbać o to, aby przypadkiem nie uszkodziło ono opatrunku i nie rozerwało szwów - a podczas snu nie będzie to na pewno łatwym zadaniem. 

Pamiętajmy też o tym, że być może dla naszego dziecka kształt uszu nie stanowi żadnego problemu - jeśli ma ono już przynajmniej te 6 lat to możemy spróbować z nim o tym porozmawiać. Możemy też zabrać go do psychologa dziecięcego, który upewni nas w przekonaniu, że jest to faktycznie dobra decyzja. A jeśli nie mamy 100% pewności to możemy po prostu jeszcze trochę poczekać - nasze dziecko może samodzielnie zdecydować się na taką korektę w późniejszych latach życia.

Dlaczego rodzice decydują się na taki zabieg?

Przede wszystkim faktycznie chcemy naszemu dziecku pomóc. Ludzie dorośli zdają sobie przecież doskonale sprawę z tego, że mnóstwo dzieci w młodym wieku wykazuje się brakiem taktu. Jeśli nasz syn lub córka mają faktycznie mocno odstające uszy lub są one zdeformowane od urodzenia – istnieje duże prawdopodobieństwo, iż usłyszą na ten temat niemiłe docinki.

Operacja to jeden ze sposobów na to, aby ich przed tym uchronić - a czas rekonwalescencji nie trwa długo i jest to procedura bardzo bezpieczna. Nic więc dziwnego, że faktycznie wykonuje się ją obecnie u dzieci dosyć często. Zadaniem rodzica jest niestety dosyć często podejmowanie tego typu decyzji – nie są one łatwe, ale są faktycznie konieczne. Umów się na konsultację w Timeless.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie