Czy krowa może dawać mleko cały czas?

Mariusz Siwko
22.04.2022

Piękne, dorodne, łaciate krowy znajdziemy na opakowaniach wielu produktów spożywczych – nie tylko mlek, śmietan czy jogurtów, ale także czekolad mlecznych, zagęszczonych mlek w tubce i innych słodkości powstałych na bazie krowiego mleka. Symbol krowy jako zwierzęcia, którego mlekiem cieszymy się praktycznie na każdym etapie swojego życia, spowodował, że wiele osób postrzega krowy jako zwierzęta dające mleko nieustannie. Czy tak jest w rzeczywistości? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Czy krowa daje mleko cały czas?

Ile jest prawdy, a ile mitu w obrazie krowy dającej mleko przez cały czas? Oczywiście, prawdy nie ma w tym w ogóle – mimo tego, że odpowiednio hodowana krowa faktycznie pod tym względem może być bardzo wydajna.

Zacznijmy jednak od podstaw. Nie istnieją ssaki – a, jak wiadomo, krowy należą właśnie do ssaków – które mogłyby produkować mleko bez przerwy. Biologicznie jest to po prostu niemożliwe. Krowy, tak samo jak samice innych ssaków, wytwarzają mleko w celu karmienia nim swojego potomstwa. Co za tym idzie, produkcja mleka przez krowę ogranicza się do okresu przed porodem i po nim.

Oczywiście, obecnie istnieją sposoby na to, by okres produkcyjny u krowy był jak najdłuższy. Przede wszystkim, krowy są zapładniane sztucznie już w momencie osiągniecia dojrzałości płciowej, czyli mniej więcej w okresie od osiemnastego miesiąca do drugiego roku życia. Od tego momentu zapładnia się je regularnie – często już po trzech miesiącach od porodu krowę zapładnia się ponownie, co sprawia, że przez dłuższy czas może dawać mleko. Taki cykl nie może być jednak powtarzany bez przerwy w nieskończoność i w pewnym momencie, około siódmego miesiąca dojenie zostaje zastopowane (nazywa się to „zasuszeniem”), a krowa regeneruje się i nabiera sił do kolejnego porodu.

Czy każde krowie mleko jest dobre?

Od dziecka jesteśmy wychowywani w przekonaniu, że krowie mleko jest zdrowe. Faktycznie, pijąc szklankę mleka krowiego dziennie, dostarczamy do organizmu wiele składników odżywczych – białka, wapń, potas, fosfor, magnez czy cynk, oraz witaminy z grupy B i witaminy A i D. Taki odżywczy „koktajl” pozytywnie wpływa na procesy metaboliczne, produkcję neuroprzekaźników oraz wzmacnia kości.

Nie oznacza to jednak, że każde produkowane przez krowę mleko jest dla ludzi dobre. W pierwszych dniach po porodzie zwierzęta wytwarzają tak zwaną siarę – mleko, które cechuje się bardzo wysoką ilością składników mineralnych i odżywczych oraz przeciwciał. Z uwagi na specyficzny skład nie jest ono przeznaczone dla ludzi, co oczywiście nie oznacza, że się marnuje. Pełni bardzo ważną rolę dla rozwoju i odporności cielaków w pierwszych dniach życia, dlatego podawane jest im.

Bolusy dla krów – sposób na zwiększenie wydajności krowy

Nie ma szans na to, by krowa dawała mleko bez przerwy. Oczywiście, teoretycznie w warunkach hodowlanych, nieustanne powtarzanie cyklu porodowego byłoby możliwe, jednak poddana takiemu procesowi krowa stosunkowo szybko po prostu by padła. Okres ciąży, poród i czas dojenia mogą bowiem być dla zwierzęcia bardzo wymagające i wyczerpujące. To właśnie dlatego w celu wzmocnienia krów i zwiększenia ich wydajności stosuje się różnego rodzaju suplementy diety, czyli tak zwany bolusy dla bydła.

Bolusy to nic innego jak skoncentrowane produkty mineralne lub mineralno-witaminowe, które podaje się w formie pastylek. Dostarczają one wyczerpanej krowie składników odżywczych, które wzmacniają organizm i regulują jego pracę.

Bolusy dla bydła – na jakie problemy stosować i gdzie je kupować?

Produkowane współcześnie, odpowiednio dobrane bolusy dla bydła można stosować praktycznie na wszystkie dolegliwości krów mlecznych. Okoliczności, w jaki często podaje się je krowom, to między innymi:

  • niedobór energii przed i po porodzie;
  • brak apetytu po porodzie;
  • porażenia poporodowe;
  • otłuszczenie przed wycieleniem;
  • aktywność płciowa po wycieleniu;
  • wzdęcia i zaparcia.

Gdzie można kupować bolusy dla krów? Z pewnością najlepiej jest korzystać z ofert uznanych sklepów internetowych, które specjalizują się w sprzedaży produktów żywieniowych dla bydła, takich jak farmino.pl.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie