Czy mop parowy jest odpowiedni do paneli?

Maciej Piwowski
29.05.2019

Usuwanie zabrudzeń z paneli podłogowych może stać się naprawdę uciążliwe – szczególnie wtedy, gdy w domu mieszkają również zwierzęta. Zobacz, czy sięgając po mop parowy ułatwisz sobie pracę!

Zalety mycia paneli podłogowych mopem parowym

Zastanawiasz się, dlaczego warto zastąpić tradycyjnego mopa do podłogi jego parowym odpowiednikiem? Oto największego zalety tego rozwiązania:

- para pod dużym ciśnieniem doskonale poradzi sobie z najróżniejszymi zabrudzeniami – nawet tymi najbardziej uporczywymi jak chociażby tłuste plamy czy pleśń;

- myjąc podłogę gorącą parą wodną, możesz zupełnie zrezygnować ze stosowania detergentów, które są przecież niekorzystne dla środowiska naturalnego;

- rezygnację z detergentów z pewnością docenią również alergicy. Jednocześnie para poradzi sobie również z kurzem, który może być silnym alergenem;

- mop parowy nie tylko myje, lecz również dezynfekuje – pozwoli Ci więc usunąć z posadzki zarazki czy bakterie.

Czy mop parowy jest odpowiedni do paneli

Jakie wady niesie za sobą to rozwiązanie?

Wydawać by się mogło, że korzystanie z mopów parowych ma same zalety. Okazuje się jednak, że towarzyszy im kilka wad, wśród których warto wymienić w szczególności:

- tańsze modele mopów parowych mogą pozostawiać na posadzce nieestetyczne smugi, a nawet mokre plamy, co może nieść za sobą poważne konsekwencje – długotrwała ekspozycja na wilgoć może bowiem trwale odkształcić panele. Musisz więc stale kontrolować pracę urządzenia i w razie potrzeby wycierać mokre ślady na bieżąco;

- za wadę może być również uznany koszt zakupu mopa parowego, który może być dość znaczący, o ile wybierzesz urządzenie renomowanej marki. Decydując się na zamiennik, musisz pogodzić się z tym, że może nie spełniać wysokich standardów – co może skutkować chociażby wspomnianym powyżej niezbieraniem wody.

Czy mop parowy jest odpowiedni do paneli

O tym pamiętaj!

Wybierając mopa parowego do domowego użytku, warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada możliwość doboru parametrów pracy w zależności od podłoża. Dlaczego to tak ważne? Taka funkcja umożliwia Ci dopasowanie siły strumienia pary w taki sposób, by skutecznie doczyścić tak drewno, jak tworzywo drewnopochodne czy nawet płytki ceramiczne, nie uszkadzając ich przy tym.

Uważaj też na to, by nie przesadzać z częstotliwością mycia podłogi mopem parowym. Para wodna używana często i to w tak dużym stężeniu może bowiem negatywnie wpłynąć na estetykę i funkcjonalność paneli – zupełnie tak, jak wylana na nie szklanka wody. Myj więc podłogę tak często, jak tego wymaga, jednak staraj się nie robić tego codziennie.

Nie zapominaj też o tym, że mycie mopem parowym to drugi etap czyszczenia podłogi, który powinien zostać poprzedzony jej dokładnym odkurzeniem. Dlaczego? Jeśli na panelach zostaną ziarnka piasku, pod wpływem działania strumienia gorącej pary pod ciśnieniem mogą one porysować posadzkę – i to na tyle trwale, że usunięcie rys nie będzie możliwe.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie