Czy nowe firmy mogą skorzystać z leasingu?

Jerzy Biernacki
17.02.2020

Założenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko zarejestrowania firmy, ale również potrzebnych maszyn, sprzętu, a w większości przypadków i samochodu. Aby pozyskać środki finansowe na zakup, warto zdecydować się na leasing, będący świetną alternatywą dla nowych firm Czy możliwy jest leasing dla nowych firm? I na czym polega?

Leasing dla nowych firm – czy warto z niego skorzystać?

Leasing to sposób finansowania, który polega na zawarciu umowy cywilno-prawnej pomiędzy firmą leasingową, a leasingodawcą. Przez cały okres trwania umowy leasingobiorca użytkuje przedmiot w zamian za uiszczanie comiesięcznej raty, określonej w umowie leasingu. Przez cały czas trwania umowy, właścicielem leasingowanego przedmiotu jest leasingodawca.

Natomiast leasingobiorca ma możliwość wykupienia go po wygaśnięciu umowy. Leasing dla nowych firm pozwala pozyskać niezbędne przedmioty oraz pojazdy wiele niższym kosztem niż w przypadku kupna tych przedmiotów za gotówkę. Dzięki temu firma jest mniej obciążona. Ponadto jest łatwiej dostępny niż kredyt bankowy. Na jego korzyść przemawia również uproszczona procedura oraz minimum formalności. Więcej informacji o tym to rodzaju leasingu możesz otrzymać na tej stronie https://leasingpolski.pl/leasing-na-start.

Leasing na start – kto może wziąć?

Z opcji leasingu na start może skorzystać każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą. Dokładnie warunki ustala firma leasingowa. W ramach polityka finansowania, leasingodawcy oferują najczęściej trzy możliwości udzielenia finansowania:

  • Leasing od pierwszego dnia założenia – część firm leasingowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując im możliwość leasingowania przedmiotów już od pierwszego dnia rozpoczęcia działalności. Dotyczy to m.in. nowych i używanych samochodów osobowych i dostawczych.
  • Leasing dla firm, które prowadzą działalność co najmniej 3 miesiące – niektórzy leasingodawcy wymagają od przedsiębiorcy prowadzenia działalności przez minimum 3 miesiące .
  • Leasing dla firm, które prowadzą działalność minimum 6 miesięcy – w wielu przypadkach leasingodawcy wymagają prowadzenia działalności przynajmniej pół roku, a nawet i 12 miesięcy. Pozwala to im ocenić sytuacją finansową firmy oraz przeanalizować generowane przez nich zyski. Taka zasada stosowana jest głownie przy leasingowaniu pojazdów ciężarowych, ciągników, a także maszyn i urządzeń, które wymagają dodatkowo przedstawienia dokumentów finansowych, które potwierdzą zdolność kredytową firmy.

Jak go otrzymać?

Leasing dla nowych firm nieco różni się od klasycznego leasingu. W tym przypadku stosowane są uproszczone procedury. Wniosek można wypełnić on-line, bez wychodzenia z domu. Aby o niego wnioskować, potrzebne są następujące dokumenty:

  • dokumenty rejestracyjne firmy,
  • dowód osobisty właściciela firmy,
  • wniosek leasingowy.

Stosowanie uproszczonych procedur wymaga od przedsiębiorcy wniesienia wpłaty własnej, której wysokość sięga od 15% do 20 %. Wymagania firm leasingowych są o wiele mniej restrykcyjne w stosunku do banków, udzielających kredyt. Natomiast decyzja o przyznaniu leasingu następuje nawet w ciągu kilku godzin.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie