Czy obfite wieczorne posiłki hamują ubytek masy ciała?

Andrzej Winnicki
07.10.2020

Coraz więcej osób - i to coraz młodszych - zmaga się z nadwagą. Nawet jeśli jeszcze parę lat temu zrzucenie zbędnych kilogramów nie było dla nich problemem, obecnie bardzo trudno jest im schudnąć. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, ale zazwyczaj jest to kwestia nieodpowiedniej diety. Przypadkowe, ""śmieciowe"" jedzenie to coś, czego stanowczo trzeba unikać, ale dietetycy zwracają też uwagę na to, że ważne jest odpowiednie zaplanowanie posiłków w ciągu dnia. 

Zdrowa żywność a kalorie

Kto choć trochę interesuje się tematem odchudzania i był już kiedyś na diecie, ten na pewno spotkał się z opinią głoszącą, że spożywanie obfitych posiłków po godzinie 18.00 przyczynia się do odkładania się tłuszczu w organizmie. Ile jest w tym prawdy? Co zaskakujące, według badań obserwacyjnych i klinicznych przeprowadzonych kilka lat temu ustalono, że zredukowanie kalorii w wieczornym posiłku nie zawsze sprzyja utracie wagi. Dlaczego? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że 400 kalorii dostarczonych organizmowi po zjedzeniu awokado, to nie to samo, co skonsumowanie kawałka pizzy o takiej samej wartości energetycznej. Zdrowa żywność może być wysokokaloryczna, ale spożywając ją, nie trzeba zazwyczaj martwić się o dodatkowe kilogramy. Na ogół daje ona uczucie sytości na długo. Mając problem z napadami wilczego głodu, trzeba stanowczo zrezygnować z jedzenia obfitującego w puste kalorie. 

Co jeść na kolację i o której godzinie?

Jeśli spalasz dużo kalorii w ciągu dnia i w dodatku robisz sobie trening późnym popołudniem lub wieczorem, to zrezygnowanie z posiłku po godzinie 18:00 nie jest dobrym pomysłem. Badania dowodzą, że o przyroście tkanki tłuszczowej decyduje głównie dzienny bilans energetyczny. Biorąc jednak pod uwagę wcześniejsze ustalenia, na kolację nie możesz jeść byle czego, nie powinieneś też przesadzać z obfitością posiłku, ani jeść przed samym spaniem. Szukając inspiracji do przygotowania kolacji bogatych w składniki odżywcze, warto odwiedzić sklep internetowy Słodkie Zdrowie. Szeroka i urozmaicona oferta tego sklepu przypadnie do gustu nie tylko zagorzałym zwolennikom ekologicznej żywności - wchodząc na stronę https://slodkie-zdrowie.pl/pl/, trudno nie przekonać się do bycia eko.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.