Czy producent profili PVC może wykonać kolorowe okna lub drzwi?

Antoni Kwapisz
10.11.2023

Jeszcze do niedawna profile PVC dało się kupić tylko w białym kolorze. Później na rynku pojawiły się okleiny imitujące drewno, które pozwalały na częściowe dopasowanie barwy okien do elewacji. Teraz producenci idą o krok dalej. Jeśli uważasz, że w Twoim domu najlepiej wyglądałyby granatowe, bordowe albo ciemnozielone profile, możesz je zamówić.

Gdy wybiera się profile PVC do okien lub drzwi przede wszystkim należy patrzeć na parametry, które wpływają na funkcjonalność. Są to m.in. współczynnik przenikania ciepła dla profilu i dla całego okna, klasa przepuszczalności powietrza, klasa wodoszczelności czy wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej. To nie znaczy, że cena i wygląd nie mają znaczenia. Wręcz przeciwnie.

Aktualnie klienci mogą zdecydować się na klasyczne białe profile PVC do drzwi balkonowych albo okien, kupić te imitujące drewno lub postawić na wersje w nietypowych kolorach.

Tu warto wspomnieć, że nie każdy producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych ma w swojej ofercie kolorowe powłoki, ale u części już są dostępne.

Jakie technologie wykorzystuje się do barwienia okien?

Profile PVC pokryte foliami

Producent profili PVC do okien może pokryć je specjalną folią, która imituje strukturę oraz kolor drewna. Okleiny drewnopodobne są odporne na promienie UV i inne czynniki atmosferyczne, mają wysoką trwałość, a przy tym estetyczny wygląd. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest łatwe czyszczenie.

W zależności od potrzeb da się zamówić profile przypominające np. dąb imbirowy, orzech, mahoń, orzech włoski czy dąb skandynawski.

Profile PVC z nakładkami aluminiowymi

Druga możliwość to wykorzystanie nakładek aluminiowych. Nakładki przyczepia się do profili za pomocą specjalnych klipsów. Dzięki temu nie narusza się powierzchni kształtowników, a uzyskuje się wyjątkowy efekt.

Jednocześnie połączenie PVC oraz aluminium sprawia, że okna i drzwi są wyjątkowo trwałe, odporne na starzenie, a także na uszkodzenia mechaniczne.

Profile PVC barwione szkłem akrylowym PMMA

Najnowszym i najciekawszym rozwiązaniem jest technologia barwienia acrycolor polegająca na koekstruzji. W trakcie tego procesu baza z białego PVC stapia się z barwionym szkłem akrylowym (PMMA). To powoduje, że oba tworzywa zostają ze sobą zespolone na stałe i powstaje idealnie gładka matowa powierzchnia.

Pokrycie profilu PVC warstwą akrylową gwarantuje trwałość kolorów – ich wysoką odporność na odbarwienia i blaknięcie, brak odprysków po kilku latach użytkowania oraz łatwość pielęgnacji.

Przy tym powierzchnia acrycolor jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne i inne czynniki, które z czasem uszkadzają okna.

Producent profili PVC do drzwi i okien taki jak Gealan (https://www.gealan.de/pl) może mieć w swojej ofercie nawet kilkadziesiąt odcieni szkła akrylowego. Jeśli szuka się nietypowych kolorów, warto zainteresować się tym rozwiązaniem.

Ciekawostka – zarysowania na powierzchni okien acrycolor można podobno usunąć specjalnym czyściwem z niewielką ilością wody.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.