Czy transakcje w lombardach są bezpieczne?

Maciej Piwowski
29.06.2020

Lombard to miejsce, w którym często można kupić atrakcyjny towar w bardzo przystępnej cenie, wiele osób ma jednak wątpliwości, czy takie zakupy są w pełni bezpieczne. Czy słusznie? Jak wyglądają transakcje w takich miejscach?

Co trafia do lombardu?

Lombardy często jawią się jako miejsca dość tajemnicze, niekiedy wręcz podejrzane, ale w rzeczywistości są to placówki działające w pełni legalne, nie bardziej niebezpieczne od innych placówek usługowych. Nierzadko mylone są z komisami, ale to zupełnie inny rodzaj działalności, aczkolwiek i tu, i tu można kupować przeróżne towary z drugiej ręki.

W lombardach można natrafić na bardzo oryginalne przedmioty, nie znaczy to jednak, że wszystko, co przyniesiemy, zostanie przez lombard przyjęte – odrzucane są rzeczy mocno zniszczone, o bardzo niskiej wartości, których nie da się później odsprzedać. Najczęstszym towarem w lombardach jest biżuteria, zegarki, smartfony, laptopy i inny sprzęt rtv/agd, cenne przedmioty kolekcjonerskie (np. monety), instrumenty muzyczne, dzieła sztuki, zabytkowe meble. Aktualną ofertę niektórych lombardów można sprawdzić w internecie, na przykład na https://www.lombardexpres.pl.

Z każdym klientem lombard sporządza stosowną umowę, nie ma więc ryzyka, że zostaniemy oszukani, a nasze rzeczy bezpowrotnie przepadną. Dodatkowo przedmioty są sprawdzane także pod kątem legalności, jeśli więc pracownik lombardu ma wątpliwość co do pochodzenia przyniesionej przez klienta kosztowności, do transakcji nie dochodzi.

Czy warto kupować w lombardzie?

Przedmioty wystawione na sprzedaż w lombardzie kuszą niską ceną, pojawia się jednak pytanie o bezpieczeństwo tego typu zakupów. Jeśli lombard prowadzi swoją działalność zgodnie z prawem, sprzedawane w nim towary nie są kradzione ani w żaden inny sposób powiązane ze światem przestępczym, więc kupujący nie musi się obawiać problemów z prawem, poza tym ewentualny zarzut paserstwa kierowany jest w stronę sprzedającego, a nie samego klienta.

Najbezpieczniej jest kupować rzeczy prawie nowe, które jeszcze są na gwarancji, niestety spora część dostępnego w lombardzie towaru takiej gwarancji już nie ma. Dlatego ofert sprzedaży warto szukać w sprawdzonych placówkach, o dobrej renomie, które znane są z tego, że oferują klientom towary legalne i opisane zgodnie ze stanem faktycznym.

Zakupy w lombardzie wyglądają tak, jak w każdym innym sklepie. Można płacić gotówką bądź kartą, a lombard ma obowiązek wystawić rachunek potwierdzający transakcję. Klienci kupujący w lombardach nie mają obowiązku legitymowania się.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.