Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Maciej Piwowski
01.06.2020

Sporo z was miała już styczność z kryptowalutami. Jeśli nie to na pewno praktycznie każdemu z was „obiło się o uszy” co to jest. W uproszczeniu kryptowaluty to po prostu zaszyfrowane waluty elektroniczne. Cieszą się one coraz większą popularnością w Polsce i na świecie, a ich wartość stopniowo rośnie. Niestety nadal nie doczekały się zbyt wielu praktycznych zastosowań, a ilość punktów, w których można nimi płacić nie jest zbyt duża. Wdrażanie tej technologii w systemach płatności ciągnie się latami. Zatem czy warto inwestować w kryptowaluty? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba znacznie dokładniej przyjrzeć się temu tematowi. Dziś postaramy się wam przybliżyć specyfikę rynku kryptowalut oraz inwestycji z nimi związanymi.

Bitcoin i inne kryptowaluty

Na początek warto zwrócić uwagę na to, że pomiędzy Bitcoinem, a innymi projektami jest pewna przepaść. Ta przepaść to kwestia tego, że Bitcoin był po prostu pierwszy. Dlatego jeśli przymierzasz się do zakupu kryptowalut to zawsze powinieneś/aś wziąć pod uwagę cyfrowe złoto – Bitcoina. Wiele projektów szczyci się większą wydajnością lub lepszymi zastosowaniami. To wszystko prawda dlatego też warto przejrzeć dokładnie rynek dostępnych kryptowalut oraz ich zastosowania i opinie. Inwestując swoje pieniądze warto pamiętać o tym, że aktualny kurs ceny bitcoina tworzy sentyment dla całego rynku. Zatem jeśli Bitcoin (BTC) spada z maksimów to pociąga za sobą w dół inne projekty. W momencie pisania artykułu (koniec maja 2020) cena bitcoina po raz kolejny próbuje przebić cenę 10000 dolarów za sztukę. Jeśli to się stanie wiele wskazuje na dalsze wzrosty cen na zarówno bitcoina jak i innych kryptowalut. W długim terminie wykresy pokazują, że cena powoli i stabilnie rośnie dla większości najciekawszych i najpopularniejszych projektów kryptowalut. Tego typu zestawienia oraz rankingi znajdziecie na portalu gielda-kryptowaluty.pl dzięki, któremu powstał dzisiejszy artykuł. Macie tam mnóstwo merytorycznej wiedzy jak podejść do tematu inwestowania w kryptowalut oraz na co zwrócić uwagę na początku. Prowadzą krok po kroku w podstawowych sprawach ale również publikują informacje dla zaawansowanych takie jak np. analizy techniczne.

Rewolucja czy ściema?

Wielu entuzjastów kryptowalut wychwala je na wszelkie możliwe sposoby w mediach, na konferencjach czy sympozjach. Faktycznie pośród 2000 różnych projektów kilkanaście jest naprawdę ciekawych i unikalnych. To jednak malutki odsetek wszystkich istniejących. Czy zatem 90% kryptowalut z czasem upadnie? Możliwe, że tak. Wiele projektów umiera niedługo po samej emisji (ICO) danej kryptowaluty bo okazuje się oszustwami czy wyłudzeniami pieniędzy. W ten sposób zniechęca się globalnych inwestorów do wyboru tak naprawdę najciekawszych walut cyfrowych. Zanim zainwestujesz swoje pieniądze postaraj się dokładnie sprawdzić twórców (wszystkie możliwe źródła) oraz przemyśleć pomysł i plan wdrożenia danego projektu. Warto pamiętać, że papier przyjmie wszystko i każdy pomysł można ładnie opisać. Co innego realia i wdrożenie na skalę światową projektu technologicznego takiego jak blockchain i kryptowaluty.

Jakie kryptowaluty warto wybierać?

W naszej opinii swoją uwagę warto koncentrować na najstarszych i najbardziej stabilnych projektach. Oczywiście dobrze czasem przejrzeć dostępne rankingi najlepszych kryptowalut w danym roku. W ten sposób oprócz Ethereum, Litecoina czy EOS (uważany obecnie za najlepszą kryptowalutę ze względu na to, że posiada realne i zastosowanie w branży hazardowej) czy Tron (TRX), który w ostatnich latach przebił się do czołówki. Pośród innych walut na pewno warto zwrócić uwagę na takie projekty jak np. Enjin Coin, który w branży gamingowej świetnie rozwija swój token wchodząc nawet we współpracę z Minecraftem. Dobre zastosowanie ma również Binance Coin jednak dostępny jest tylko na giełdzie kryptowalut Binance. Służy do przeprowadzania tańszych operacji wymiany kryptowalut. 

Wysoko w rankingach znalazł się ostatnio również Lisk – pupil polskich inwestorów z czasów hossy kryptowalutowej 2017. Dziś zaczyna być traktowany coraz poważniej. Pomimo zmian wewnętrznych wygląda na to, że projekt idzie do przodu. Można by wymieniać jeszcze wiele innych przykładów jednak warto na pewno poszukać samodzielnie.

Czy inwestowanie w kryptowaluty są bezpiecznie?

Niestety nie. Nigdy nie były i nie będą. Ze względu na ich anonimowość są idealnym sposobem do płacenia i przenoszenia tej wartości pomiędzy przestępcami. To sprawiło, że wiele emisji okazało się tzw. scamami czyli wyłudzeniami pieniędzy od inwestorów. Między innymi z tego powodu możliwość reklamowania nowych projektów kryptowalutowych uniemożliwiły Google i Facebook. W wielu krajach nadal waluty elektronicznie nie są uznawane, a tym bardziej nie są uznawane za bezpieczne. Z punktu widzenia inwestycyjnego nie są one oparte jak np. akcje o fundamentalne podstawy i wyniki finansowe. Przykłady można mnożyć ale nie trzeba ich daleko szukać np. Das Coin czy Gamecredits okazały się kompletnymi niewypałami.

Podsumowanie

Nie można jednoznacznie i jasno odpowiedzieć na pytanie czy warto inwestować w kryptowaluty. Wiele zależy od was. Waszych charakterów, wiedzy, umiejętności analitycznych oraz podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Dlatego część inwestorów na rynkach kapitałowych oraz kryptowalutowych zarabia, a inni niestety tracą swoje pieniądze. Zawsze zalecamy ostrożność i ewentualne inwestowanie takiej ilości kapitału jaki po prostu możecie stracić. Pamiętajcie kryptowaluty są skrajnie ryzykowne oraz w większości przypadków nie oparte o jakiekolwiek stabilne fundamenty. Życzymy wam dużo sukcesów w inwestycjach.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.