Czy warto jechać na Maderę?

Piotr Kowalczyk
30.09.2021

Madera to portugalska wyspa na oceanie Atlantyckim, która bywa nazywana wyspą wiecznej wiosny. Dzięki temu przyciąga przez cały rok, a chętnych na jej zwiedzanie jest coraz więcej. Sprawdźmy zatem, czy warto jechać na Maderę?

Klimat Madery

Jednym z czynników, który sprawia, że wycieczka na Maderę pojawia się coraz częściej w planach Polaków jest jej klimat. W ciągu całego roku temperatury oscylują tutaj w okolicach 18-24 stopni, a zatem każdy moment na wyprawę w ten rejon będzie dobry. W lecie można tam cieszyć się ciepłem bez upałów, a zimą łapać słońce, które w naszym klimacie tak bardzo nam brakuje.

Różnorodność przyrodnicza

Madera przyciąga turystów sporą różnorodnością przyrodniczą. Południe jest cieplejsze i bardziej suche, a północ zimniejsza i z większą ilością opadów, co ma ogromny wpływ na roślinność na wyspie. Oprócz tego, jak na każdej wyspie powstałej w wyniku erupcji wulkanów, mamy bardzo wysokie góry i niemal brak niskich wybrzeży. Większość nadmorskich brzegów stanowią klify, o której rozbijają się mocne oceaniczne fale. Na jednym z nich, Cabo Girão, zamontowano najwyższy w Europie przeszklony podest, którego odwiedzenie z pewnością przyprawi cię o mocniejsze bicie serca.

Plaże na Maderze

Nie oznacza to jednak, że mimo otoczenia oceanem nie można z niego korzystać. Jest sporo miejsc, z których można wskoczyć do wody, ale nie są to naturalne szerokie piaszczyste plaże znane nam z wybrzeża Bałtyku. Wybrzeże jest raczej skaliste, a jeśli już pojawia się piasek, to jest on ciemny i przypomina wyglądem żwirek. Możesz jednak się zdziwić, bo na Maderze są też dwie prawdziwie piaszczyste plaże: Plaża w Machico i plaża Calheta, na które został nawieziony piasek z Sahary.

Atrakcje turystyczne

Oprócz ciekawej przyrody, wysokich gór i skalistego wybrzeża, na Maderze znajdzie się sporo innych atrakcji turystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. stolica Funchal. Wąskie uliczki, niezwykła architektura, kolorowe malunki na drzwiach to tylko kilka elementów, które sprawią, że miasto to na dłużej zapadnie CI w pamięć.

Lista atrakcji i miejsc godnych uwagi jest jeszcze dużo dłuższa, ale już teraz widać, że warto wybrać się na Maderę. Może to będzie dobry plan na chłodniejszą porę roku? Dzięki takiej dawce słońca i ciepła dużo łatwiej będzie dotrwać do polskiej wiosny, a przeglądanie zdjęć z Madery z pewnością pozwoli przez długie miesiące wracać do wspomnień z tej niezapomnianej wyprawy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.