Czy warto zakupić kasę fiskalną do warzywniaka?

Krzysztof Jagielski
15.03.2021

Warzywniaki kojarzą się większości osób z niedużymi sklepikami osiedlowymi, w których można kupić świeże warzywa i owoce. Niegdyś nagminne były sytuacje, kiedy to osoba obsługująca warzywniak nie wydawała paragonu z uwagi na brak kasy fiskalnej, a kwoty pobrane od klientów były zapisywane w zeszycie. Jak wygląda sytuacja w dniu dzisiejszym?

Kasy fiskalne do warzywniaka czy warto?

W chwili obecnej, z obowiązku posiadania kasy fiskalnej zwolnieni są przedsiębiorcy, którzy nie osiągają obrotu przekraczającego 20 tysięcy złotych. To oznacza, że w pewnej niedużej części osiedlowych sklepików czy warzywniaków może w ogóle nie być konieczności zakupu kasy rejestrującej.

Dodatkowo, ustawodawca stworzył katalog produktów, których sprzedaż automatycznie nakłada obowiązek kasowego ewidencjonowania. Są to głównie wyroby tytoniowe oraz alkohol, których z reguły nie sprzedaje się w warzywniakach. Można przyjąć, że w tradycyjnym, niewielkim sklepiku oferującym warzywa i owoce nie ma konieczności posiadania kasy fiskalnej. Jednak czy to oznacza, że nie warto?

Zalety zakupu kasy fiskalnej

Poniżej przedstawiamy listę największych zalet, które wynikają z zakupu kasy fiskalnej. Warto zastanowić się nad nimi, zanim z automatu skreśli się koncepcję zakupu tego urządzenia.

1. Ułatwione zarządzanie firmą

Jedną z największych zalet, jakie niesie za sobą kasa fiskalna zarówno dla mniejszych, jak i większych sklepików, jest zdecydowane ułatwienie w zakresie zarządzania firmą. To dużo prostsza obsługa księgowa, bowiem dzienne obroty są zapisywane w sposób zautomatyzowany. Dodatkowo, możliwe jest automatyczne przypisanie stawek podatku od towarów i usług VAT, co zdecydowanie skraca proces obsługi księgowej.

2. Współpraca peryferyjna

Kasa fiskalna do warzywniaka może posiadać szereg udogodnień, dzięki którym praca w sklepie będzie jeszcze prostsza. Może ona na przykład łączyć się z terminalem płatniczym, który jest obecnie powszechnie stosowany w obsłudze mniejszych i większych sklepów. Dzięki takiemu połączeniu, kwota widniejąca na kasie jest automatycznie przenoszona na terminal płatniczy. To znacznie niweluje jakiekolwiek ryzyko pomyłki i ewentualny stres tym związany.

Dodatkowym udogodnieniem, które szczególnie przypadnie do gustu właścicielom warzywniaków, jest możliwość połączenia kasy fiskalnej z wagą. W ten sposób można zautomatyzować proces wprowadzania odpowiedniej kwoty, dopasowanej do wagi sprzedawanych warzyw czy owoców. Osoby, które pracują w sklepach, gdzie często waży się towar, z pewnością uznają to za dużą zaletę.

3. Coraz prostsza obsługa

Wiele osób zapewne ma w głowie wspomnienie o ekspedientce, która nie do końca potrafi obsłużyć kasę fiskalną. Dzisiejsze urządzenia tego typu są dużo prostsze w obsłudze i tym samym, osoby pracujące w małych sklepikach czy warzywniakach, są w stanie bez większych trudności sobie z nimi poradzić.

Wady kas fiskalnych

Oczywiście, kasy fiskalne do warzywniaka to nie tylko same zalety. Największą wadą tego rodzaju urządzenia jest jego cena, która - szczególnie na samym początku działalności - może okazać się ogromnym wydatkiem. Jeśli jednak przedsiębiorca wchodzi w posiadanie środków niezbędnych do zakupu kasy, warto zastanowić się nad jej nabyciem.

Dodatkowo, wskazać można na wady poszczególnych modeli kas fiskalnych, jednak jest to kwestia na zupełnie odrębne rozważania. Niektóre modele są zbyt duże, inne - nie oferują wystarczającej ilości udogodnień. Dlatego też, wybierając kasę do konkretnego rodzaju działalności gospodarczej, warto zwrócić baczną uwagę na jej cechy charakterystyczne i dopasować ją maksymalnie do potrzeb przedsiębiorcy.

Kasa fiskalna do warzywniaka - jaką wybrać?

Duża kasa fiskalna, którą można zobaczyć w marketach czy większych sklepach spożywczych, z pewnością nie będzie dobrym wyborem dla niedużych sklepów. Przede wszystkim zajmuje wiele przestrzeni, której po prostu nie ma w niedużych pomieszczeniach osiedlowych warzywniaków. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym wyborem są kasy mobilne, które charakteryzują się niedużymi wymiarami. Dodatkowo, oferują one szereg udogodnień zbliżonych do tych, które charakteryzują pełnowymiarowe kasy fiskalne. To oznacza, że nie trzeba obawiać się utraty możliwości - przykładowo - elektronicznego zapisu paragonów.

Niewątpliwą zaletą kasy mobilnej jest także to, że wiele modeli posiada wbudowany akumulator. W praktyce oznacza to po prostu, że w razie awarii zasilania czy nawet samego internetu - nie ma obawy, że stworzenie paragonu będzie niemożliwe.

Oczywiście, jeśli sklep jest dostatecznie duży, a przedsiębiorcy z różnych względów zależy na montażu pełnowymiarowej kasy - to rozwiązanie również jest jak najbardziej możliwe. W większości niedużych, osiedlowych warzywniaków będzie jednak po prostu niepraktyczne z uwagi na zbędnie zajmowaną przestrzeń.

Kasy fiskalne do warzywniaka - obowiązki właściciela

Warto pamiętać, że bez względu na to, jakie obroty wykazuje przedsiębiorstwo, jeśli właściciel sklepu zdecyduje się na zakup kasy fiskalnej - ciążą na nim określone obowiązki. Zgodnie z prawem, każda kasa fiskalna musi co najmniej raz na dwa lata przejść pełen przegląd, w ramach którego sprawdzona zostanie poprawność jej działania. Okres 24 miesięcy pomiędzy kolejnymi przeglądami jest czasem maksymalnym i nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonywać go częściej. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem na właściciela kasy kary w wysokości 300 zł.

Jak widać, zakup kasy fiskalnej wydaje się być opłacalną inwestycją, szczególnie jeśli przedsiębiorca planuje prowadzić działalność przez długi czas. W takiej sytuacji, kasa stanowi znaczne udogodnienie. Jeśli jednak właściciel niewielkiego warzywniaka nie zdecyduje się na zakup tego rodzaju wyposażenia, musi skrupulatnie podliczać uzyskiwane ze sprzedaży towarów kwoty - przekroczenie progu 20 tysięcy złotych obrotu oznacza obowiązek zakupu kasy fiskalnej i wydawania klientowi paragonu za dokonane zakupy.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Mico, oferującym szeroki wybór kas fiskalnych. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.