Czym jest refleksologia stóp i kiedy może ci pomóc?

Marek Szydełko
25.11.2019

Refleksologia to, innymi słowy, leczniczy masaż stóp mający za zadanie uciskanie w odpowiedni sposób receptorów – zakończeń nerwowych znajdujących się w stopach – tak, aby stymulacja tych punktów wpływała pozytywnie na poszczególne organy naszego ciała. To jeden z najpopularniejszych typów terapii holistycznych. Na czym dokładnie polega?

Refleksologia – zdrowie w stopach

Istotą refleksologii jest uciskanie odpowiednich punktów zwanych refleksami, znajdujących się na stopach, a także na dłoniach, twarzy oraz uszach. Zwłaszcza refleksologia stóp to terapia rozpowszechniona w medycynie alternatywnej. Warto wiedzieć, że w stopach znajdują się zakończenia 7200 nerwów wiodących z mózgu poprzez wszystkie części ciała. Stąd też różne strefy na stopach odpowiadają różnym narządom i układom ludzkiego organizmu. Odpowiednia stymulacja tych punktów pobudza chore organy do samoleczenia.

Współczesna refleksologia to połączenie wiedzy zaczerpniętej ze starożytnej medycyny chińskiej z obserwacjami poczynionymi już w XX i XXI wieku. Za prekursora dzisiejszej refleksologii uważa się dra Williama Fitzgeralda, który już w pierwszej połowie XX w. stwierdził, iż uciskanie wypukłości na ciele (na stopach, dłoniach czy też stawach) potrafi ulżyć w bólu umiejscowionym w innej części ciała. Fitzgerald nie tylko zauważył doraźną ulgę w bólu, jaką przynosiła ta terapia uciskowa, lecz również to, że choroba wywołująca ból również często zaczynała ustępować.

Dr Fitzgerald podzielił ciało człowieka na 10 pionowych stref – po 5 równych po obu stronach ciała. Strefy znajdujące się blisko środka ciała powiązał z dużymi palcami u stóp, natomiast strefy najbardziej od niego oddalone – z małymi palcami. Kolejny krok w stronę profesjonalnej refleksologii poczyniła natomiast Eunice Ingham, która stworzyła pierwszą mapę stref na stopach, odpowiadających poszczególnym częściom ciała.

Refleksy i meridiany

Refleksologia to terapia holistyczna – oznacza to, że terapeuta postrzega organizm człowieka jako całość, jako system współzależnych od siebie elementów. W związku z tym nie da się leczyć jedynie konkretnej choroby czy konkretnie umiejscowionego bólu bez terapii całego organizmu. Dolegliwość, z którą przychodzi na terapię pacjent, rozważana jest więc w kontekście całego organizmu.

Zdaniem wielu specjalistów z zakresu refleksologii pionowe strefy, na które podzielony jest organizm ludzki, odpowiadają meridianom, czyli opisanym w księgach medycyny chińskiej kanałom energetycznym, łączącym stopy i dłonie z innymi częściami ciała. Jeśli meridiany są z jakiegoś powodu zablokowane, energia życiowa nie może swobodnie przez nie płynąć. Według medycyny chińskiej jest to przyczyna rozwijającej się choroby. Zadaniem refleksologa wykonującego masaż leczniczy stóp jest odblokowanie tych kanałów, usunięcie toksyn zatruwających organizm oraz dotarcie do chorych narządów przez właściwe strefy na stopach.

Jak wygląda masaż leczniczy stóp?

Refleksologia nie jest zwykłym masażem stóp. Początkowo terapeuta uciska punkty na stopach łagodnie, z czasem nieco silniej, a gdy natrafi na punkt odpowiadający chorej części ciała, pacjent odczuwa ból. Wówczas terapeuta skupia się na tym właśnie punkcie, uciskając go w odpowiedni sposób.

Kiedy można spodziewać się efektów terapii? Wiele zależy od danego organizmu oraz schorzenia. Ból głowy może przejść już po jednej sesji, natomiast zwykle, aby skłonić organizm do samonaprawy i zwalczania choroby, potrzeba kilkunastu zabiegów. Refleksoterapia nie może też być powtarzana w zbyt małych odstępach – maksimum to 3 razy w tygodniu. Pomóc może natomiast w różnorodnych schorzeniach. Zaleca się ją zwłaszcza przy migrenach, bólach głowy innego pochodzenia, bólach zatok, bólach kręgosłupa, problemach wynikających ze stresu, w terapii bezsenności, przy zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego, jak zespół jelita drażliwego, niestrawność, zgadze, przy nawracających infekcjach dróg oddechowych, układu moczowo-płciowego czy egzemie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie