Rozwój technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii sprawił, że wiele rozwiązań dostępnych jest niemal dla każdego. Naturalne zasoby mogą być również wykorzystywane do ogrzewania domu. W jaki sposób? I czym wyróżniają się ekologiczne systemy grzewcze? Informacje na ten temat znajdziesz w treści naszego artykułu.
Jeszcze do niedawna ogrzewanie domu kojarzyło się z dużymi kosztami oraz zanieczyszczaniem środowiska naturalnego. Na rynku pojawiły się jednak innowacyjne rozwiązania, które czerpią z zasobów naturalnych, dzięki czemu są ekologiczne, energooszczędne i tanie w eksploatacji. Są to pompy ciepła.
Co to jest pompa ciepła? To urządzenie, które wykorzystuje energię cieplną nagromadzoną w otoczeniu, a następnie kieruje ją do instalacji grzewczej znajdującej się w budynku. W czasie działania nie wytwarza ona ciepła samodzielnie, a jedynie transportuje je z dolnego źródła ciepła do górnego (czyli grzejników bądź ogrzewania podłogowego) za pomocą czynnika chłodniczego, który poddawany jest różnym procesom termodynamicznym. Do swojego działania pompa ciepła potrzebuje jedynie bardzo niewielkiej ilości energii elektrycznej, niezbędnej do napędu sprężarki. Aż w 75% jej praca zależy jednak od naturalnych zasobów energii.
Pompa ciepła może korzystać z różnych źródeł energii. Najpowszechniejszym systemem tego typu są powietrzne pompy ciepła, które pobierają energię cieplną z powietrza atmosferycznego. Są to niewielkich rozmiarów urządzenia, które można zamontować niemal wszędzie. Nie są także potrzebne osobne pomieszczenia typu kotłownia ani kanały wentylacyjne bądź kominy. Wyróżnia je także bezobsługowość, bezawaryjność, bezpieczeństwo w czasie działania. Uznawane są za najbardziej energooszczędne urządzenia dostępne na rynku, co oznacza realne oszczędności związane ze znacznie mniejszymi wydatkami na ogrzewanie. Jej działanie można również połączyć z fotowoltaiką, dzięki czemu koszty jej użytkowania zmaleją do zera.
Powietrzna pompa ciepła pracować może wydajnie nawet przez 50 lat, jednak ogromne znaczenie ma jej prawidłowy montaż. Z tego względu warto podjąć współpracę z dobrą, cenioną przez klientów firmą – Nexenergy. Ofertę firmy można znaleźć na stronie: https://nexenergy.pl/.
Drugim rodzajem są gruntowe pompy ciepła. Pobierają one ciepło z bardzo stabilnego źródła, jakim jest grunt, dlatego są uznawane za najwydajniejszy rodzaj pomp ciepła. Ich montaż oznacza jednak instalację wymienników ciepła (poziomych lub pionowych) w ziemi, a zatem wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniej wielkości działki oraz z większymi kosztami. Z tego powodu inwestorzy znacznie częściej decydują się na powietrzną pompę ciepła.
Komunikat prasowy