Czym różni się faktoring od sprzedaży wierzytelności?

Andrzej Winnicki
15.05.2019

Wiele firm, które mają problemy ze swoimi dłużnikami szukają rozwiązań w bankach i firmach pozabankowych. Część z nich szuka także sprzedaży wierzytelności. Jest to rozwiązanie skuteczne, ale… głośne. Tymczasem faktoring to cichy sposób na załatwienie swoich spraw, bez wykonywania gwałtownych ruchów. Jakie są różnice między nimi?

Czym charakteryzuje się sprzedaż wierzytelności?

            Sprzedaż wierzytelności jest dobra wówczas, gdy dana firma ma kilkoro dłużników, z których żaden nie rokuje już na spłatę długu. Jest to jedyna szansa na szybką i w miarę uczciwą gotówkę.

            Sprzedaż wierzytelności polega przede wszystkim na odkupieniu – oficjalnym i z wiadomością do klienta – długów przez firmę skupującą zadłużenia. Dalsze roszczenie względem pieniędzy danej firmy obowiązują już tylko w odniesieniu do firmy skupującej wierzytelności. Oznacza to, że zadłużenie klienta przechodzi z przedsiębiorstwa produkcyjnego na firmę finansową.

Jak działa faktoring cichy ?

            Tymczasem faktoring to cicha i niezauważalna sytuacja, w której dana faktura (lub seria faktur) jest opłacana przez jedną z firm faktoringowych, dostępną między innymi na stronie https://nfg.pl/, która to nie przejmuje samego długu, a wychodzi z roszczeniem do niego. Celem jest zapewnienie płynności finansowej firmie, która fakturę wystawiła. W momencie gdy klient opłaca fakturę, pieniądze trafiają do firmy, która ma środki na spłacenie faktoringu i cała sprawa jest zakończona. W trakcie całej transakcji klient nie wie o zapłacie za fakturę ani o tym, że jego pieniądze finalnie trafią do innej firmy.

Czym się różnią i co wybrać?

            Różnice w obu sposobach radzenia sobie z płynnością finansową są więc widoczne. Sprzedaż wierzytelności jest sytuacją ostateczną, bez odwrotu. Dany dług przestaje interesować firmę, z która pierwotnie klient współpracował. On natomiast musi od teraz dług spłacać zupełnie innej firmie, która zdecydowała się na zakup długu.

            W przypadku faktoringu wszystko odbywa się po cichu, co ma wiele zalet. Jest bardziej eleganckie i lepsze biznesowo oraz odwracalne, a często jednorazowe. Jednak

Faktoring cichy dotyczy tylko i wyłącznie nieprzeterminowanych faktur, co oznacza, że nie będzie rozwiązaniem w przypadku długów.  

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie