To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Z badań stomatologicznych wynika, że aż 95% polskich dzieci ma próchnicę zębów mlecznych! To zatrważające dane, które powinny dać nam wszystkim do myślenia. Zwłaszcza rodzicom, bo to oni mają największy wpływ na podejście maluchów do kwestii dbania o stan uzębienia. Jeśli Twojemu kilkulatkowi także „lecą zęby”, to niemal na pewno jest to efekt Twoich zaniedbań.
W Polsce wciąż panuje błędne przekonanie, że zębów mlecznych się nie leczy. Trudno zrozumieć, dlaczego rodzice narażają swoje dzieci na dyskomfort życia z próchnicą. Warto więc wiedzieć, że z dużą dozą prawdopodobieństwa dziecko, które ma ubytki w zębach mlecznych, będzie je mieć także w zębach stałych.
Dlatego gdy tylko zauważysz choćby mały ślad próchnicy w jamie ustnej swojej pociechy, jak najszybciej umów wizytę u dentysty. Będzie mniej boleć, a dodatkowo specjalista wyjaśni Wam, jak należy prawidłowo dbać o higienę uzębienia.
Nadużywanie słodyczy, niedokładne mycie zębów, urządzanie sobie „dnia brudaska” – to wszystko zachowania, które mają bezpośredni wpływ na pogorszenie stanu uzębienia. Nie ma tutaj żadnych czarów. Między bajki możesz włożyć popularne alibi, że rzekomo „słabe zęby” są dziedziczne.
Owszem, niektóre dzieci mogą mieć większą tendencję do chorowania na próchnicę, ale stosując się do podstawowych zasad higieny i zdrowego stylu życia, można się przed nią skutecznie obronić. Nie szukaj więc tanich wymówek!
Dziecko na wczesnym etapie rozwoju jest wpatrzone w swoich rodziców, przejmuje od nich różne zachowania, także te negatywne. Pamiętaj o tym, zanim po raz kolejny zaapelujesz: „Jasiu, umyj ząbki”, po czym położysz się spać bez wcześniejszego użycia szczoteczki. Myślisz, że dziecko tego nie widzi? Ono jest znacznie mądrzejsze, niż Ci się wydaje. Skoro mama i tata nie dbają o swoje uzębienie, to dlaczego Jaś ma to robić?
To ogromny błąd, który popełnia wielu rodziców. Dziecko, które nigdy nie było u dentysty, nie ma prawa się go bać, bo przecież nie wie, co je czeka na fotelu. Skąd zatem paniczny strach w oczach małych pacjentów? Oczywiście, że jest to sprawka rodziców. W wielu domach można usłyszeć: „Myj zęby, bo inaczej będzie borowanie!” – tak po prostu nie można.
Zjawisko „lecenia zębów” u kilkulatków jest w naszym kraju powszechne. Nie jest ono jednak żadną zagadką. To efekt zaniedbań ze strony rodziców. Zamiast więc szukać cudownych sposobów na wzmocnienie zębów swojego dziecka, po prostu stosuj się do rad, które opisaliśmy w tym poradniku. To na pewno pomoże!