Dlaczego warto ubezpieczyć swój jacht?

Remigisz Szulc
04.01.2024

Posiadanie własnego jachtu to marzenie wielu osób, które kochają żeglowanie i kontakt z naturą. Jacht to jednak nie tylko źródło relaksu i prestiż. To przede wszystkim duży wydatek i koszty utrzymania. Aby cieszyć się nim bez obaw, warto zadbać o jego ochronę przed różnymi ryzykami, które mogą się zdarzyć podczas żeglowania. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, od czego chronią poszczególne ubezpieczenia jachtów.

Dlaczego warto ubezpieczyć jacht, pomimo że nie wymaga tego prawo?

W Polsce ubezpieczenie jachtu nie jest obowiązkowe, poza sytuacją, gdy jest on używany do celów komercyjnych lub bierze udział w regatach. Nie oznacza to jednak, że nie warto go ubezpieczyć. Godne podkreślenia jest to, że same towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie ubezpieczenia jachtów od wielu zdarzeń m.in. pokrycia kosztów napraw, roszczeń osób trzecich czy odszkodowania za utratę rzeczy pozostawionych na łodzi.

Od czego możemy ubezpieczyć jacht, czyli słów kilka na temat rodzajów polis?

Ubezpieczenia jachtów możemy do pewnego stopnia porównać do ubezpieczeń samochodu. Podobne są nie tylko nazwy, ale zakres ochrony. Najczęściej spotykane są:

- ubezpieczenie jacht-casco, które pokrywa koszty naprawy w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia spowodowanego przez np. kolizję, wywrócenie, pożar, kradzież, wandalizm itp.
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), pokryje koszty odszkodowania, jeśli jacht lub jego załoga wyrządzą szkodę osobie trzeciej np. poprzez uszkodzenie innego jachtu, pomostu, czy też spowodowanie obrażeń ciała osoby trzeciej,
- ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), pokryje koszty leczenia, transportu medycznego, jeśli kapitan lub członek załogi ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi podczas rejsu,
- ubezpieczenie rzeczy osobistych, pokrywa koszty naprawy lub odtworzenia rzeczy osobistych kapitana i członków załogi, które zostały uszkodzone, zniszczone lub utracone podczas rejsu np. telefony, sprzęt sportowy, odzież.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia jachtu?

Ubezpieczenia jachtów podlegają podobnym kryteriom jak samochodowe. Na ich cenę wpływa szereg czynników. Dlatego bardzo trudno jest podać jedną, średnią cenę polisy dla jachtu. Warto jednak wiedzieć, od czego może ona zależeć. Jest to przede wszystkim:

- wartość jachtu,
- rodzaj (motorowy, żaglowy) i wiek jachtu – im nowocześniejszy i lepiej wyposażony jacht, tym droższa będzie polisa, ponieważ należy się spodziewać wyższych kosztów napraw lub odtworzenia,
- zakres ubezpieczenia – im jest szerszy, tym więcej zapłacimy za polisę,
- obszar żeglugi – jeziora, wody przybrzeżne, wody polskie lub europejskie. Im dalej możemy wypłynąć, tym więcej ryzyk, a tym samym droższa polisa. Ubezpieczenie jachtów morskich to zupełnie inna kategoria ubezpieczeń, która dotyczy tylko pewnych typów jednostek.
- udział własny – jeśli zgodzimy się na pewny udział własny, czyli pokrycie części szkody, tym niższa będzie składka ubezpieczenia.

Podsumowanie

Ubezpieczenia jachtu to temat, którym zdecydowanie warto się zainteresować, jeśli planujemy zakup jachtu. To, że prawo nie wymaga od nas posiadania ubezpieczenia, nie oznacza, że możemy spać spokojnie. Każda, nawet pozornie drobna kolizja z udziałem jachtu może oznaczać konieczność sięgnięcia głęboko do kieszeni. W takich sytuacjach ubezpieczenie OC jachtu i casco stają się ratunkiem, kołem ratunkowym, które uchroni nas od nie lada kłopotów.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie