Dlaczego warto zdecydować się na obsługę prawną dla firm?

Andrzej Winnicki
02.09.2022

Prowadzenie działalności gospodarczej niesie ze sobą ryzyko popełnienia błędów czy popadnięcia w konflikt z kontrahentem z powodu nierozliczonych zobowiązań. Do tego dochodzą jeszcze rozliczenia pracowników i ewentualne błędy z tym związane, konstruowanie umów, regulaminów czy statutów. Obowiązków jest wiele, ważne zatem, by poznać wszystkie powody, dlaczego warto zdecydować się na obsługę prawną dla firm.

Udział w negocjacjach z kontrahentami 

Obsługa prawna dla firm obejmuje udział w negocjacjach z kontrahentami. Czasami trudno jest samodzielnie przeanalizować zapisy umów, dlatego warto skorzystać w tej kwestii z pomocy profesjonalistów z kancelarii prawnej, którzy mogą poddać je analizie w poszukiwaniu błędów, tzw. kruczków prawnych, czyli po prostu niekorzystnych zapisów z punktu widzenia danej firmy. Merytoryczne negocjacje mogą doprowadzić do szczęśliwego finału i podpisania umowy. Oczywiście może się okazać, że dana firma nie jest uczciwym kontrahentem i wtedy pomoc prawnika także jest nieoceniona, może zapobiec podpisaniu niekorzystnej umowy albo doprowadzić do jej renegocjacji.      

Przygotowywanie opinii prawnych 

W wielu sytuacjach firmy potrzebują opinii prawnych, by zająć stanowisko w danej sprawie, podjąć kroki prawne czy skutecznie się bronić. Często o owe opinie prosi się w celu uzyskania merytorycznej oceny dokumentów, umowy czy wydawanego oświadczenia. Analiza prawników z kancelarii pozwala podjąć decyzje biznesowe, np. o fuzji czy stworzeniu spółki. Interpretacja przepisów bywa trudna, a opinia prawna może pomóc uniknąć błędów, które skutkować będą koniecznością wypłaty odszkodowania, poniesienia większych kosztów, czy strat.        

Konstruowanie umów i regulaminów, a także ich aktualizowanie 

Umowy czy regulaminy można konstruować samodzielnie, a następnie zasięgać opinii prawnej przed ich wprowadzeniem czy podpisaniem. Jednak powierzenie tej pracy prawnikom sprawia, że dokumenty mogą być przygotowane szybciej i rzetelnie. Wiele osób popełnia błąd, korzystając z gotowych szablonów, które nie zawsze i nie w każdej sytuacji się sprawdzają. Czasem potrzebna jest modyfikacja dostosowana do potrzeb i działalności danego podmiotu gospodarczego. Obsługa prawna dla firm może obejmować także tego rodzaju czynności.     

Reprezentowanie firmy w postępowaniach sądowych, sądowo-administracyjnych i administracyjnych 

Każda firma prędzej czy później staje się stroną postępowania sądowego albo jako pokrzywdzona albo oskarżona i w tej sytuacji nieoceniona jest pomoc prawna. Obsługa prawna dla firm dotyczy także reprezentowania firmy we wszelkich postępowaniach sądowych, niezależnie czy jest ona pozwanym czy też powodem. Bardzo często spory dotyczą nieuregulowanych zobowiązań. Czasem mogą być one rozwiązane na drodze mediacji, a także windykacji. We wszelkich kontaktach z organami administracji, a także bankami czy komornikiem firmę może reprezentować prawnik.    

Przejrzyste warunki obsługi prawnej firm i spółek 

Warto podkreślić, że obsługa prawna dla firm może dotyczyć jednorazowej usługi albo długoterminowej. Może być rozliczana godzinowo lub ryczałtowo. Jest to znaczenie bardziej korzystna opcja niż zatrudnianie prawnika w firmie. Płaci się bowiem tylko za usługi wykonane na rzecz firmy i poświęcony czas. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat obsługi prawnej dla firm, to sprawdźcie informacje na stronie: https://capitallegal.pl/obsluga-prawna-firm/. Można uzyskać wsparcie przy zakładaniu spółek, wpisie do KRS, a także bieżącej działalności czy planowanych inwestycjach.    

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.