Drogi transportowe w magazynie — jak je prawidłowo wyznaczyć?

Remigisz Szulc
08.03.2024

Prawidłowe wyznaczenie dróg transportowych w magazynie zapewnia wydajne i sprawne przeprowadzenie procesów logistycznych. Na co zwrócić uwagę przy planowaniu układu ciągów komunikacyjnych? Sprawdź, jak właściwie określić optymalny przebieg tras w przestrzeni magazynowej.

Czym cechują się odpowiednio wyznaczone drogi transportowe w magazynie?

Mianem dróg transportowych określa się ciągi komunikacyjne wykorzystywane do przewozu materiału lub półwyrobu po przestrzeni magazynowej. Obowiązek opracowania schematu organizacji ruchu pojazdów i pieszych, a także utrzymania tras we właściwym stanie zawsze leży po stronie pracodawcy.

Zarządca powinien zadbać o:

  • odpowiednie oznaczenie dróg transportowych wyraźnymi pasami koloru białego lub żółtego;
  • zapewnienie wystarczającej ilości przestrzeni do mijania (przy drogach jednokierunkowych trzeba też wydzielić odpowiednie place wymijania, tzw. mijanki);
  • doprowadzenie dróg do wszystkich regałów i stanowisk roboczych, aby załadowywanie i rozładowywanie ładunków przebiegało w możliwie najwydajniejszy sposób;
  • oddzielenie od dróg transportowych tras przeznaczonych dla pieszych;
  • zagwarantowanie utwardzonej, gładkiej, odpornej na zniszczenia, antypoślizgowej i łatwej do utrzymania w czystości nawierzchni;
  • zachowanie właściwego nachylenia dróg (najlepiej poniżej 5-10%);
  • zastosowanie oznaczeń poziomych i pionowych luster oraz, w razie potrzeby, sferycznych;
  • właściwe oświetlenie dróg transportowych.

Przestrzeganie wymienionych wytycznych wpływa na poziom bezpieczeństwa pracowników. Odpowiednie rozplanowanie dróg transportowych determinuje też efektywność procesów logistycznych i wpływa korzystnie na wydajność pracy magazynierów.

Jak szerokie powinny być drogi transportowe w magazynie?

Szerokość dróg w magazynie zmienia się w zależności od:

  • rozmiaru wykorzystywanych środków transportu;
  • specyfiki przewożonych ładunków;
  • liczby wyznaczonych pasów.

Przy określaniu wymiarów ciągów komunikacyjnych należy uwzględnić też obecność ruchu pieszego oraz tzw. luz manipulacyjny. Ważne, aby zagwarantować operatorom pojazdów odpowiednią ilość przestrzeni do swobodnego wykonywania manewrów pomiędzy regałami i stanowiskami pracy.

Ostateczny wygląd dróg transportowych w magazynie zmienia się w zależności od natężenia ruchu pieszego i kołowego w danym zakładzie oraz rozkładu poszczególnych stref magazynowych. Duże znaczenie dla właściwego rozplanowania ciągów komunikacyjnych mają także rozmiar i typ wykorzystywanych urządzeń technicznych. Inny rozkład sprawdzi się w magazynie wykorzystującym zwrotne paleciaki elektryczne, a inny w obiekcie, po którym przemieszczają się nieco mniej mobilne wózki widłowe.

Pamiętaj, aby przed ostatecznym wyznaczeniem dróg transportowych precyzyjnie określić swoje cele związane z przemieszczaniem towarów oraz wydzielić poszczególne strefy magazynowe. Zadbaj też o bezpieczeństwo użytkowników poprzez wyraźne rozgraniczenie ciągów dla pieszych oraz pojazdów.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie