Dysplazja stawów u psów

Piotr Kowalczyk
16.05.2024

Jak pomóc psu, który cierpi na dysplazję stawów?

Pies to członek rodziny, o którego powinniśmy jak najlepiej dbać. W przypadku zdrowych psów wystarczają okresowe badania i profilaktyka. Niestety wiele czworonogów cierpi na poważniejsze schorzenia, które wymagają częstszych kontaktów z lekarzem weterynarii. Jednym z nich jest dysplazja stawu u psa. Dowiedz się, jak pomóc pupilowi, który cierpi na dysplazję stawu biodrowego.

Co to jest dysplazja stawów u psa?

Dysplazja stawu u psa związana jest z wystąpieniem nieprawidłowości w obrębie stawów. W patologicznym rozwoju struktur stawowych dochodzi do ich rozluźnienia. Dotyczy to najczęściej stawów biodrowych i łokciowych. Problem dopasowania powierzchni stawowych czy też niewłaściwa stabilizacja tkanek miękkich powodują, że głowa kości udowej cechuje się zaburzeniami kształtu, co powoduje szereg dolegliwości charakterystycznych dla dysplazji stawów. Jest to poważne schorzenie ortopedyczne, które w wielu wypadkach widać na pierwszy rzut oka. Aby jednak je potwierdzić, konieczna jest ocena stawu biodrowego u psa, którą umożliwia badanie RTG wykonane przez lekarza weterynarii.

Dysplazja stawu biodrowego u psa - przyczyny, objawy, leczenie

Istnieje kilka przyczyn powstawania dysplazji stawu biodrowego u psów. Pierwszą z nich są czynniki genetyczne. Predyspozycje do dysplazji stawu biodrowego mają przede wszystkim psy ras dużych oraz molosy. Szczególnie często cierpi na nią owczarek niemiecki, golden retriever czy berneński pies pasterski. Z tego powodu przed planowaniem rozrodu bardzo ważne jest wykluczenie dysplazji.

Oprócz tego istnieją również czynniki środowiskowe, mogące powodować to schorzenie. Należy ich unikać szczególnie w przypadku dużych ras predysponowanych, u których istnieje większe ryzyko wystąpienia dysplazji niż u małych ras. Mowa tutaj przede wszystkim o zbyt intensywnym ruchu w wieku szczenięcym. Nadmierny wysiłek fizyczny w fazie szybkiego wzrostu może spowodować rozluźnienie struktur stawowych i wpłynąć na złe ukształtowanie stawów. Przyczyny powstawania dysplazji stawu biodrowego to także nieprawidłowe żywienie czy suplementacja, a także urazy mechaniczne w obrębie stawu.

Dysplazja stawu biodrowego to objawy takie jak wygięcie grzbietu oraz problem z wyciągniętymi kończynami. Psu towarzyszy kulawizna i dolegliwości bólowe. Dysplazja stawów biodrowych wpływa na jego komfort życia. Niestety dolegliwości na ogół nie da się wyleczyć, a możliwości leczenia są niewielkie. Możliwe jest wprawdzie leczenie dysplazji operacyjne, jednak operacja stawu biodrowego może być wykonana u młodych psów do maksymalnie do dziesiątego miesiąca życia. W późniejszym okresie nie wykonuje się zabiegów operacyjnych. Można zadbać tylko o właściwą suplementację, odpowiednią dietę, a także uśmierzanie bólu za pomocą leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Można także wspomóc psa przez różnorodne iniekcje dożylne i dostawowe.

Objawy dysplazji stawu biodrowego powinny od raz skłonić właściciela do wizyty u weterynarza, ponieważ nieleczona dysplazja u psa może doprowadzić do kalectwa.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie