Dysplazja u psa. Objawy, leczenie

Mateusz Nowak
25.01.2021

Dysplazja to schorzenie, które polega na rozwoju patologii w strukturach stawowych psa. Najczęściej dotyczy niedorozwoju, bądź też rozluźnienia w obrębie stawu. Choroba ta przekazywana jest genetycznie, jednak na jego rozwój wpływają przede wszystkim czynniki zewnętrzne - np. zbyt szybki wzrost szczeniąc, nadmierna suplementacja wapnem, stosowanie karmy komercyjnej, przynależność do dużej rasy oraz otyłość lub nadwaga na etapie rozwoju psa.

Objawy dysplazji u psa

Dysplazja u psa nie objawia się w oczywisty sposób. Jeżeli jednak zwierzę ma problemy z poruszaniem się po odpoczynku i wykazuje niechęć do biegania, konieczna jest wizyta u weterynarza. Do objawów tego schorzenia należy również ostrożny i sztywny chód, kłopot ze wskakiwaniem, odciążanie jednej łapy podczas siadania czy niechęć do kładzenia się na twardej powierzchni. Właściciel zaniepokojony zachowaniem psa może skorzystać z różnych metod diagnostycznych, a niektóre z nich stosować można nawet w przypadku kilkutygodniowych szczeniąt. Do najczęściej wykonywanych procedur należy badanie palpacyjne, które określa zakres ruchomości stawów. Wykonuje się również RTG weterynaryjne, przed którym pies nie powinien spożywać posiłków przez pół doby.

Leczenie lekkiej dysplazji u psa

W przypadkach lekkiej dysplazji, najczęściej stosowane jest leczenie farmakologiczne połączone z rehabilitacją, odpowiednim żywieniem oraz suplementacją. Jeżeli jest to konieczne, podaje się również leki przeciwzapalne. W suplementacji zwykle korzysta się z kwasu hialuronowego, chondroityny oraz glukozaminy, które należy podawać w formie dostawowych zastrzyków lub witamin dla psów. Sucha karma powinna być odpowiednio dopasowana do potrzeb osobnika, aby zminimalizować ryzyko nadwagi. Wskazana jest ponadto umiarkowana aktywność fizyczna, np. niezbyt szybki bieg po miękkim i stabilnym podłożu lub pływanie.

Leczenie zaawansowanej dysplazji u psa

Jeżeli sprzęt weterynaryjny wykryje bardziej zaawansowane stadium dysplazji, konieczne może się okazać wprowadzenie dodatkowej rehabilitacji. Leczenie poważniejszych stanów tego schorzenia opiera się na poprawie możliwości ruchowych zwierzęcia, a także skorygowaniu postawy jego ciała. W takich przypadkach stosuje się również odpowiednią karmę weterynaryjną, która dostarcza psu wiele składników wspierających prawidłowe funkcjonowanie stawów. Lekarz może ponadto przepisać tabletki przeciwbólowe dla psa, jednak zalecane jest wyłącznie tymczasowe ich podawanie. Jeżeli stadium dysplazji jest bardzo ciężkie, konieczna może się okazać operacja stawu biodrowego. Forma zabiegu dostosowywana jest w takim przypadku do stanu psa. Jego przeprowadzeniem powinien się zająć doświadczony lekarz weterynarii, posiadający specjalizację chirurga ortopedy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie