Elektroterapia w walce z bólem

Mateusz Nowak
08.03.2021

Fizykoterapia jest doskonałym uzupełnieniem procesów rehabilitacyjnych w procesie leczenia. W trakcie zabiegów fizykoterapeutycznych wykorzystuje się naturalne zjawiska fizyczne do leczenia urazów, przyspieszenia procesów gojenia tkanek miękkich, łagodzenia obrzęku po złamaniach lub operacjach, łagodzenia nerwobólów i zespołów bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, kręgosłupa i innych dolegliwości. Jedną z podstawowych dziedzin fizykoterapii jest elektroterapia nazywana też elektrolecznictwem.

Podczas zabiegu do leczenia wykorzystywane są różnego rodzaju prądy stałe lub zmienne o odpowiedniej częstotliwości. Zabieg polega na umieszczeniu elektrod w określonych miejscach na ciele pacjenta i przepuszczeniu prądu w ustalonym czasie. Prąd o odpowiednio dobranych parametrach ma działanie przeciwbólowe, zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia ukrwienie tkanek i przyspiesza procesy regeneracji tkanek.

Wskazania do elektroterapii

Elektroterapia stosowana jest przede wszystkim do leczenia dolegliwości bólowych związanych z układem ruchu. Przepływ prądu przyspiesza wchłanianie, likwidację obrzęków i innych uszkodzeń tkanek. Najczęściej wskazaniem do elektroterapii są różnego rodzaju dyskopatie, stany przewlekłego lub ostrego bólu kręgosłupa, rwa kulszowa i nerwobóle. Elektroterapia jest pomocna w przypadku chorób reumatycznych, dystrofii mięśniowej, stanach zapalnych tkanek miękkich i choroby zwyrodnieniowej stawów.

Leczenie prądem jest wskazane w stanach po urazach narządów ruchu, na przykład po złamaniach, stłuczeniach i skręceniach w celu przyśpieszenia gojenia. Zabiegi elektroterapii są prostą i bezpieczną metodą walki z bólem. Odpowiednio dobrana kombinacja prądów i czasu ich oddziaływania na organizm stymuluje i wzmacnia osłabione mięśnie, aktywuje mięśnie spastyczne, pobudza przemianę materii i odżywienie tkanek, działa przeciwzapalnie, ma właściwości regeneracyjne oraz może zmniejszać napięcie układu nerwowego. Odpowiednio dobrany prąd w trakcie elektrostymulacji dostarcza mięśniom specyficzne bodźce wspomagające działanie układu nerwowego. Spektrum działania prądów na organizm człowieka jest szerokie - pozwala na skuteczną walkę z bólem i jego przyczynami. Przeciwwskazaniami do zabiegów elektroterapii są: posiadanie rozrusznika serca, endoprotezy, implanty, nowotwory, zakrzepowe zapalenie żył, zatory, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czucia i inne, dlatego zabiegi muszą być wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza.

Gdzie skorzystać z elektroterapii w walce z bólem

Zabiegi elektroterapii najczęściej wykonywane są w centrach rehabilitacyjnych, które zmagają się ze schorzeniami narządu ruchu o charakterze przewlekłym i przeciążeniowym, a także stosuje się w przypadku pacjentów po urazach oraz operacjach. W Trójmieście i w okolicach szeroki zakres zabiegów elektroterapii oferuje Centrum Rehabilitacji Carolina Medical Center w Gdańsku. Zabiegi jonoforezy, galwanizacji, elektrostymulacji i innych rodzajów prądów leczniczych stanowią nieodłączną część procesów rehabilitacyjnych umożliwiających walkę z bólem, leczenie zachowawcze, leczenie po urazach i zabiegach operacyjnych oraz w leczeniu kręgosłupa i nerwów obwodowych. W Gdańskiej filii Carolina Medical Center oferowane są również świadczenia medyczne finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie