Występująca gorączka u niemowlaka może być oznaką rozwijającego się stanu zapalnego, ale nie musi. Wszystko zależy od innych pojawiających się objawów, a także wskazania termometru. Temperatura może bowiem podskoczyć nawet po długim płaczu.
U niemowląt procesy termoregulacji nie zachodzą jeszcze w pełni właściwie. Dla zdrowego dziecka w tym okresie, temperatura wynosi od 36,6 do 37,5°C. O gorączce mówi się dopiero wtedy, gdy termometr wskaże powyżej 38°C. Między 37,5 a 38°C, jest to stan podgorączkowy.
Najczęstsza przyczyna gorączki u niemowlaka to rozwijające się zakażenia dróg oddechowych – zarówno dolnych, jak i górnych. Infekcje wywoływane są przeważnie przez wirusy, ale mogą mieć również podłoże bakteryjne, które wymaga wdrożenia antybiotykoterapii. U dziewczynek nierzadko powodem są infekcje dróg moczowych. Większa częstotliwość tego typu problemów u nich, wynika z odmiennej budowy anatomicznej układu moczowego.
Gorączka u niemowlaka, której towarzyszą trudności w oddychaniu, zmniejszona ilość moczu i wybroczny, wskazuje na posocznicę. Wyższa temperatura może być związana z wystąpieniem napadu drgawkowego uogólnionego lub ogniskowego.
Gdy pojawia się gorączka u niemowlaka, niekoniecznie musi ona sugerować infekcję czy rozwój poważnej choroby. Przez krótki czas występuje u niemowląt, które ząbkują. Do takiego stanu dochodzi u dziecka, które przez długi czas płakało.
Konieczne jest podawanie wody, ponieważ w czasie gorączki dziecko zmaga się ze wzmożonym poceniem, przez co traci elektrolity. Uzupełnianie płynów pozwala uchronić malucha przed odwodnieniem. Alternatywą są niesłodzone herbatki owocowe lub rozcieńczone soki. Przydają się chłodne okłady na czoło. Pomieszczenie, w którym przebywa dziecko, musi być regularnie wietrzone i dobrze nawilżone.
W aptece można zakupić leki przeciwgorączkowe, przeznaczone także dla najmłodszych. Rodzice nie muszą od razu biec do lekarza, jeśli jednak gorączka u niemowlaka nie ustępuje po podaniu leków, a do tego dołączają się kolejne objawy, nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty.
Artykuł partnera.