Gry i zabawy ruchowe – przepis na zdrowie dziecka

Krzysztof Jagielski
18.12.2019

Choć może zabrzmi to paradoksalnie – dzieciństwo to trudny okres w życiu. Maluchy nie rozumieją świata dorosłych, a muszą się z nim liczyć, gdyż całkowicie od niego zależą. Wielokierunkowy rozwój małej istoty jest dość stresującym procesem. Jego przebieg jest dodatkowo utrudniony, jeżeli dziecko doświadcza problemów rozwojowych lub w jego otoczeniu występują dysfunkcje. Nie jest to naturalnie normą. Jak jednak można szukać sposobów na rozwiązanie wczesnorozwojowych trudności u dzieci?

Zalety dobrze dobranych gier i zabaw ruchowych

Odpowiedzią na różnorakie problemy rozwojowe, jakie pojawiają się u dzieci, może być dobrze dobrana zabawa – szczególnie ruchowa. Otwiera się tutaj ogromne pole do popisu dla wszystkich pedagogów, którzy organizują maluchom czas w przedszkolach, świetlicach czy też innych miejscach, gdzie dzieci przebywają grupowo. Dobrze dobrane gry i zabawy ruchowe pomagają zwalczyć zbyt dużą nieśmiałość, otworzyć się na rówieśników, zintegrować się z grupą i nabrać pewności siebie.

Skąd czerpać pomysły?

Na rynku możemy znaleźć wiele publikacji, które przybliżają problematykę zabaw ruchowych dla dzieci – często z podkreśleniem konkretnych problemów, jakim mają zaradzić. Ważną grupę książek tego typu stanowią pozycje poświęcone integracji sensorycznej. Gry i zabawy ruchowe, o ile są dobrze dobrane do wieku grupy dzieci mogą zdziałać wiele dobrego. Niekiedy można spotkać się z zabawami, które są przeznaczone tylko dla rodzica/opiekuna oraz dziecka.

Gry i zabawy ruchowe w dzisiejszych czasach

Aktywne spędzanie czasu jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, gdy od najmłodszych lat dzieci spędzają dużo czasu przed ekranami komputerów, tabletów i smartfonów, śledząc przebieg filmu lub gry. Długa ekspozycja na ich migotanie nie jest zdrowa. Zabawa lub gra ruchowa na świeżym powietrzu będzie dobrym zastępstwem dla ciągłego wpatrywania się w telefon.

Jedną z funkcji zabawy w latach wczesnego rozwoju jest ćwiczenie umiejętności, które przydadzą się w dorosłym życiu. Zbyt duża dawka rzeczywistości wirtualnej w młodym wieku może mieć negatywny wpływ na późniejsze funkcjonowanie. Wynika to przede wszystkim z tego, że „zwykła” rzeczywistość nie jest tak mocno stymulująca i atrakcyjna, jak ta, stworzona przez producentów gier. 

Jeżeli maluchy będą spędzać odpowiednio dużo czasu, bawiąc się w grupie pod opieką pedagogów lub rodziców – poznają zwykły świat oraz jego reguły. Tym samym lepiej poradzą sobie z realnymi problemami, które przyjdą wraz z upływającymi latami.

Wpływ gier i zabaw ruchowych na zdrowie fizyczne

Gry i zabawy ruchowe mają też aspekt, odnoszący się do czysto somatycznego zdrowia uczestniczących w nich dzieci. Jeżeli położymy nacisk na słowo RUCHOWE, okaże się, że dobra zabawa na świeżym powietrzu pomoże także w utrzymaniu czysto fizycznego zdrowia, gdyż będzie pozytywnie wpływać na kondycję bawiących się maluchów. Sprawność motoryczna, refleks oraz wiele innych cech – to wszystko można ćwiczyć podczas wspólnych gier i zabaw ruchowych.

Warto też na koniec wspomnieć o zbawiennym wpływie zabawy z rodzicem na relację, jaka będzie łączyć go z dziećmi. Wspólne zajęcie się grą planszową, kolejką lub lalkami – pozwalą opiekunowi wejść w świat ich pociechy i lepiej ją zrozumieć. Dla malucha jest to z kolei szansa na stworzenie bardzo pozytywnych wspomnień, które staną się siłą napędową w dorosłym życiu. Zdrowe relacje w domu rodzinnym stworzą bardzo dobry fundament, na którym młody człowiek zbuduje swoje udane życie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie