Ile kosztują przeglądy maszyn budowlanych?

Remigisz Szulc
12.08.2021

Nawet w przypadku maszyn budowlanych renomowanego producenta zawsze istnieje ryzyko wystąpienia awarii, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie rzeczywistego stanu technicznego używanego sprzętu. Z czasem wszystko ulega zużyciu, należy wymienić różne części, oleje, filtry. Ocenić trzeba też poziomy płynów i naciąg pasków, wykonać różne testy i prace konserwacyjne. Lista prac wykonywanych przez serwisanta jest długa, a wszystko to ma na celu zapewnienie sprawnego działania, bezpieczeństwa użytkowania i przedłużenia okresu żywotności maszyny. Regularne prace serwisowe pozwalają uchronić się przed kosztownymi i czasochłonnymi naprawami.

Na czym polega przegląd maszyn budowlanych

Na okresowe przeglądy maszyn budowlanych składa się szereg czynności. Wykonywane są wszystkie czynności związane z codzienną eksploatacją, zgodnie z przeznaczeniem sprzętu. Demontuje się różne zespoły, oczyszcza układy smarowania i chłodzenia, wymienia oleje i środki smarne. Serwisant ocenia też stan i sprawność łożysk, określa stopień zużycia zespołów i części. Jest w stanie sprecyzować pozostały okres użyteczności elementów i na tej podstawie ustalić terminy koniecznych napraw. Przegląd techniczny maszyn budowlanych obejmuje też usuwanie uszkodzeń, wymianę niektórych części i olejów, płynu chłodzącego i filtrów, wkładu filtra powietrza silnika spalinowego. Sprawdzany jest także stan techniczny gąsienic, rolek, zwisu pasa i napięcia. Wszystkie części i mechanizmy są badane za pomocą specjalnych przyrządów pomiarowych i badawczych. Bardzo ważne jest to, aby tego typu prace były wykonywane powoli i precyzyjnie, aby nie przeoczyć żadnego defektu. Nie chodzi tutaj wyłącznie o prawidłowe działanie maszyny i wydłużenie okresu jej żywotności, ale też o kwestię bezpieczeństwa. Zaniedbanie serwisanta może przyczynić się do awarii w niedalekiej przyszłości i wypadku zagrażającego zdrowiu lub nawet życiu operatora sprzętu.

Przegląd maszyn budowlanych cena za poszczególne usługi

Każdego z pewnością interesuje to, ile kosztuje przegląd maszyn budowlanych. Ceny są zróżnicowane, uzależnione od wielu czynników. Znaczenie ma między innymi rodzaj maszyny, jej stan techniczny, renoma serwisu i nawet jego lokalizacja. Jeśli użytkownik będzie dbać należycie o maszynę, stosować się do zaleceń producenta i przeprowadzać regularnie okresowe przeglądy techniczne, to nie będzie trzeba martwić się koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Lepiej zapobiegać, niż naprawiać, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie podpisanie umowy serwisowej i systematyczne sprawdzanie używanego sprzętu pod kątem jego prawidłowego działania. W serwisach obowiązuje roboczogodzina. Łatwo wobec tego wywnioskować, że im dłużej będą trwać prace, tym trzeba liczyć się z wyższymi kosztami.

  • W przypadku obsługi technicznej średni koszt wynosi 150 złotych na godzinę, co dotyczy małych maszyn. Koszty zwiększają się do 170 złotych, jeśli serwisuje się duże maszyny. Bardziej opłaca się dostarczyć maszynę do serwisu, bo obsługa techniczna w warsztacie jest zwykle tańsza niż w miejscu jej pracy.
  • Diagnostyka specjalistyczna wiąże się z wydatkiem rzędu 250-290 złotych za roboczogodziny. Dodatkowa opłata jest naliczana za pracę na żądanie klienta w dniach wolnych ustawowo od pracy lub poza godzinami (100-250 złotych).
  • Koszt dojazdu do serwisu i powrotu samochodu serwisowego do bazy uzależniony jest od odległości, zwykle wynosi 2,5 złotych za każdy kilometr.
  • Zapłacić trzeba też za dojazd i powrót mechanika, co kosztuje mniej więcej 70 złotych za godzinę.

Dlaczego warto wykonywać przeglądy maszyn budowlanych w autoryzowanym serwisie?

Każda maszyna budowlana musi być poddawana regularnym przeglądom technicznym, ale istotne będzie powierzenie tego zadania profesjonalistom. Dysponują oni wiedzą, doświadczeniem, odpowiednimi kwalifikacjami i nowoczesnym sprzętem. Zaleca się oddawać maszyny do autoryzowanego serwisu, dzięki czemu usługa zostanie wykonana rzetelnie, w pełnym zakresie. Bogate wyposażenie i kompetencje pozwalają na wykonanie nawet skomplikowanych prac zgodnie z zaleceniami producenta maszyny. W przypadku serwisu autoryzowanego można też liczyć na niższe koszty napraw zapobiegawczych. Doświadczeni mechanicy są w stanie dotrzeć nawet najdrobniejsze niedoskonałości i szybko je skorygować, co pozwala uchronić się przed poważnymi awariami i kosztownymi naprawami. Kolejną zaletą korzystania z usług specjalistów jest gwarancja podwyższonej gotowości maszyny do pracy, co gwarantuje ciągłość pracy, brak problematycznych przestojów przyczyniających się do strat finansowanych.

Profesjonaliści zadbają o wydajność maszyny, dobrze utrzymana będzie mniej podatna na awarie, generowała niższe koszty eksploatacyjne. Już same wizyty mechanika sprawiają, że operator maszyny bardziej o nią dbać i właściwie ją obsługiwać. W autoryzowanym serwisie maszyna zostanie poddane dokładnym oględzinom, jej użytkownik można jej rzeczywisty stan techniczny, dzięki czemu łatwiej będzie zdecydować o jej wykonaniu. Stała współpraca z serwisem pozwala lepiej zaplanować budżet, przewidzieć koszty. Umowa serwisowa może zostać zawarta zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika maszyny. Warto też mieć na uwadze to, że właściwie serwisowane, dobrze utrzymane maszyny budowlane mają wyższą wartość, co ma ogromne znaczenie podczas sprzedaży. Dla potencjalnego nabywcy bardzo istotna jest pełna dokumentacja dotycząca przeglądów wykonywanych przez renomowany serwis. Znajdują się w niej wszystkie przeprowadzone prace, więc inwestor będzie dokładnie wiedzieć, co kupuje i skłonny do zapłacenia wyższej ceny za sprawdzony sprzęt. Każda maszyna ma dokument w postaci książeczki przeglądów, która jest potwierdzeniem jej sprawności. Jest to istotne nie tylko dla inwestora, ale też dla operatora.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie