Słowo „kryptowaluta” zrobiło w ostatnich latach niezwykłą wręcz karierę. To oczywiście głównie efekt medialnych doniesień na temat tzw. bańki na rynku cyfrowych walut. Przypomnijmy: pod koniec 2017 roku za jednego Bitcoina (czyli największy i najważniejszy projekt oparty o technologię blockchain) trzeba było zapłacić ponad 20 tysięcy dolarów! Takie liczby działają na wyobraźnię, czego efektem jest znaczący wzrost zainteresowania cyfrowymi walutami i traktowanie ich, jako ciekawej opcji inwestycyjnej. Aby na kryptowalutach zarobić, trzeba je oczywiście najpierw kupić. Jak to zrobić bezpiecznie i szybko? Zapraszamy do krótkiego poradnika.
Giełdy kryptowalut są zdecydowanie najpopularniejszym miejscem zakupu „cyfrowego pieniądza”. Bardzo przypominają one klasyczną giełdę papierów wartościowych, z tą różnicą, że nie handluje się na nich akcjami i obligacjami, ale właśnie kryptowalutami. Zaletą giełdy jest to, że mamy szybki podgląd na kursy poszczególnych walut cyfrowych oraz dostęp do bardzo dużej liczby zleceń – codziennie setki tysięcy osób chcą kupić lub sprzedać kryptowaluty.
Wady? Największą jest ryzyko zakupu danej waluty „na górce”, co niemal zawsze oznacza, że w perspektywie kilku tygodni czy miesięcy będzie ona tanieć. Tym argumentem nie powinny się natomiast przejmować osoby planujące inwestycję w długim horyzoncie czasowym, czyli tzw. hodlerzy.
Inną opcją jest zakup w kantorze kryptowalut. Zalety? Wysoki poziom bezpieczeństwa i łatwość dokonania transakcji. Wadą jest natomiast niekorzystny kurs, znacznie odbiegający od giełdowego.
Kryptowaluty można kupować z pominięciem pośredników, czyli prosto od posiadacza. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie, a już szczególnie dla początkujących inwestorów. Taki zakup wiąże się z wysokim ryzykiem oszustwa, dlatego trudno nazwać go bezpiecznym czy wygodnym.
Ponieważ coraz więcej osób zainteresowanych zakupem walut cyfrowych zniechęca się do giełd (głównie ze względu na dyskusyjny poziom bezpieczeństwa) i kantorów, stworzyła się przestrzeń na uruchomienie nowego źródła. Mamy tutaj na myśli specjalne platformy do zakupu kryptowalut, które działają na zasadzie narzędzia all-in-one. Czyli: nie tylko można na nich kupić waluty cyfrowe, ale także je sprzedawać, przechowywać i na bieżąco sprawdzać kursy kryptowalut.
Jedną z najlepiej ocenianych platform tego typu w Europie jest Kriptomat. To słoweński projekt, stworzony przez ludzi zafascynowanych technologią blockchain. Ich celem było znacznie uproszczenie procesu zakupu kryptowalut, przy jednoczesnym zapewnieniu użytkownikom maksymalnego bezpieczeństwa. Kriptomat działa zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej. Platforma jest już dostępna w ponad 28 językach, w tym polskim.
Bez wątpienia największą zaletą platform, takich jak Kriptomat, jest banalnie prosta obsługa. Dzięki temu każdy, nawet osoby niemające szczegółowej wiedzy na temat świata kryptowalut, mogą zacząć w nie inwestować. Szybko, tanio i bardzo bezpiecznie.
Artykuł partnera.