Jak chronić czworonogi przed pasożytami zewnętrznymi?

Maciej Piwowski
01.07.2020

Pasożyty zewnętrzne, jak kleszcze, pchły i komary mogą być prawdziwym utrapieniem dla właścicieli czworonogów. Wywołują one zapalenie skóry oraz częste reakcje alergiczne, a niektóre z nich przenoszą również szczególnie niebezpieczne choroby. Czy wiesz, jak prawidłowo chronić swojego pupila przed pasożytami zewnętrznymi?

Pasożyty zewnętrzne: mały-duży problem

Do najczęstszych pasożytów zewnętrznych, z jakimi mają styczność nasze pupile, należą: kleszcze, pchły oraz komary. Te niepozorne stworzenia potrafią zdecydowanie uprzykrzyć życie czworonoga oraz jego właściciela. Czym tak w zasadzie są pasożyty zewnętrzne?

Pasożyty zewnętrzne są organizmami bytującymi na powierzchni lub wewnątrz skóry zwierzęcia, które przez swoją obecność działają na jego wyraźną szkodę. Pasożyty te mechanicznie uszkadzają skórę czworonoga, powodując jej stany zapalne. Wiele z nich jest również nosicielami groźnych dla psa oraz kota chorób. Często zdarza się, że czworonogi starsze lub osłabione doświadczają anemii po kontakcie z pasożytem.

Zdrowie psów i kotów to priorytet dla ich właścicieli. Jak więc zadbać o swojego pupila, aby zminimalizować ryzyko jego styczności z pasożytami zewnętrznymi? 

Rozwiązania przeciwko pasożytom zewnętrznym 

Obroże i krople na kleszcze są jednymi z najbardziej popularnych środków ochrony zwierząt przed pasożytami. Krople typu spot-on są szczególnie łatwe w aplikacji. Używać ich można w przypadku zwierząt różnej wielkości oraz rasy - także możliwe jest podanie ich szczenięciu oraz dorastającemu kotu. Środkiem zawartym w pipecie skrapla się kark czworonoga, zaraz u podstawy czaszki. Działanie kropli utrzymuje się około 1 miesiąca.

Równie popularne są obroże zabijające szereg różnych pasożytów wewnętrznych. Składniki aktywne zawarte w obroży na miejscu eliminują kleszcze oraz pchły, które wejdą w bezpośredni kontakt ze zwierzęciem. Taki środek zabezpieczający wykazuje działanie aż do 8 miesięcy. Jest on bezzapachowy oraz odporny na działanie wody. Idealnie sprawdza się zarówno w przypadku psów, jak i wychodzących kotów.


 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.