Jak dbać o frontowe ogrodzenie nieruchomości?

Mateusz Nowak
16.10.2020

Ogrodzenie frontowe, zgodnie z nazwą, ogranicza dostęp do nieruchomości od jej frontu. Zwykle składają się na nie takie elementy, jak przęsła, słupki, furtka oraz brama wjazdowa, czasami także niewielka wiata śmietnikowa. Od ogrodzenia frontowego wymagamy przede wszystkim estetyki, świetnego dopasowania do architektury budynku, ale także trwałości i wygodnej obsługi. To w dużej mierze zależy od tego, czy będziemy prawidłowo dbać o poszczególne elementy ogrodzenia. Do czego to się sprowadza? O to kilka wskazówek.

Regularna inspekcja

Niezależnie od tego, z jakiego materiału zostało wykonane frontowe ogrodzenie, trzeba co jakiś czas sprawdzać, czy nie wymaga ono interwencji fachowca lub samego właściciela. Jakiekolwiek ślady rdzy na metalowych przęsłach i słupkach, spękania w drewnie i kamieniu, wykwity na klinkierze – takie defekty należy jak najszybciej usunąć, aby w ten sposób uniknąć postępowania problemu i wysokich kosztów naprawy ogrodzenia.

Odświeżanie

Nawet elementy ogrodzeniowe najwyższej klasy, wykonane ze znakomitych materiałów, po latach użytkowania będą wymagać odświeżenia. Rozumiemy przez to odmalowanie, zabezpieczenie impregnatem czy usunięcie ubytków spowodowanych np. przez zwierzęta. Takie prace najlepiej jest zlecić wykonawcy ogrodzenia, który przede wszystkim dysponuje odpowiednimi środkami chemicznymi – nie kupimy ich w pierwszym-lepszym markecie budowlanym.

Smarowanie

Chodzi tutaj oczywiście o ruchome elementy ogrodzenia, czyli furtkę i bramę wjazdową. Podstawą jest regularne smarowanie zawiasów oraz mechanizmu zamykającego od furtki, jak również rolki prowadzącej w bramie wjazdowej. Używamy do tego nowoczesnych środków chemicznych – świetnie sprawdza się chociażby silikon w sprayu. Takie czynności można wykonywać we własnym zakresie. Smarowanie należy przeprowadzać co najmniej dwa razy do roku.

Sprawdzanie działania automatyki bramowej

Newralgicznym elementem ogrodzenia frontowego budynku jest właśnie automat bramy wjazdowej, dzięki któremu nie musimy jej otwierać ręcznie, za każdym razem wysiadając z samochodu. Jest to bez wątpienia bardzo komfortowe, ale nie zapominajmy, że automat także wymaga regularnej obsługi. Jeśli usłyszymy jakikolwiek niepokojący dźwięk, zauważymy spowolnienie pracy automatu czy też inne problemy, należy wezwać fachowca. Usunięcie drobnej usterki może uchronić przed koniecznością zakupu nowego automatu, co wiązałoby się z bardzo dużym wydatkiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie