Jak kupić sprawny używany quad, kilka ciekawych porad

Antoni Kwapisz
25.03.2024

Kupując używany quad, możesz zaoszczędzić tysiące w porównaniu z ceną nowego modelu. Ale niska cena to dobra cena tylko wtedy, gdy cały sprzęt jest sprawdzony.

 Oto jak przeprowadzić inspekcję. Co sprawdzić przed zakupem quada?

Poszukaj pęknięć

Zaświeć latarką wokół każdego bloku bieżnika i wokół obu ścian bocznych, aby poszukać pęknięć i brakujących kawałków gumy.

Opony quada starzeją się i pękają tak samo, jak opony samochodowe. Gdy pojawią się pęknięcia, jazda na nich staje się niebezpieczna. Jeśli jedna opona jest pęknięta i ma takie samo zużycie jak pozostałe, zaplanuj wymianę całego zestawu.

Rozkołysz oponę do wewnątrz i na zewnątrz

Podnieś jedną stronę i chwyć oponę w pozycji 12:00 i 5:00. Następnie kołysz oponą do wewnątrz i na zewnątrz. Jeśli wyczujesz luz, masz do czynienia z uszkodzonym łożyskiem koła, uszkodzonym przegubem kulowym lub obydwoma. Ciekawe oferty znajdziesz na ogloszenia24m.pl

Poszukaj wycieków

Poszukaj wilgotnych obszarów wokół górnej części amortyzatora. Jeśli widzisz mokre plamy, przesuń palcem po tym obszarze. Jeśli są tłuste, oznacza to, że amortyzator jest na wyczerpaniu. Zużyte amortyzatory nie tłumią drgań sprężyny, więc Twoje opony spędzają więcej czasu w powietrzu po każdym odbiciu. To znacznie zmniejsza stabilność maszyny.

Poszukaj piasku, brudu i smaru

Osłony CV utrzymują smar wewnątrz obracającego się przegubu. Kiedy osłona zużywa się, rozrywa się między zakładkami lub przy zaciskach opaski. Powoduje to wyrzucenie smaru z przegubu i wpuszczenie wody i piasku, które mogą zniszczyć przegub. Jeśli znajdziesz piasek lub brud w przegubie, najprawdopodobniej jest on uszkodzony i musi zostać wymieniony.

Użyj czystej szmatki

Wycieki oleju z pokrywy zaworów i uszczelek głowicy mogą sporo kosztować. Sprawdź więc te obszary przed zakupem. Przetrzyj czystą szmatką uszczelki głowicy i pokrywy zaworów. Jeśli na szmatce widać świeży olej, uszczelki wymagają wymiany.

Oznaka niewłaściwej konserwacji

Wymiana filtra powietrza nie kosztuje wiele. Jeśli więc zdejmiesz pokrywę i zobaczysz duże nagromadzenie brudu, potraktuj to jako oznakę złej konserwacji. Ponadto, jeśli widoczne są ślady obecności myszy lub innych gryzoni, zrezygnuj z zakupu.

Sprawdź grubość klocków hamulcowych

Sprawdź stan i grubość klocków hamulcowych. Sprawdź wirnik pod kątem głębokich wyżłobień. Poszukaj też wycieków z zacisków hamulcowych.

Możesz sprawdzić grubość klocków hamulcowych za pomocą lusterka inspekcyjnego i latarki, ale klocki hamulcowe są tak cienkie, gdy są nowe, że czasami trudno jest zobaczyć, kiedy są zużyte. Nawet jeśli klocki wyglądają na wystarczająco grube, materiał cierny może być pęknięty lub rozwarstwiony od płyty nośnej. Dlatego najlepiej jest podnieść każdą stronę i zdjąć koło, zacisk i klocki, aby sprawdzić cały układ hamulcowy.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie